| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda! Cum credeti ca ar trebui sa fie un psiholog? Din toate punctele de vedere...

5 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

Buna.
Un psiholog ar trebui sa fie intelegator si pregatit intotdeauna pentru noi conflicte. Chiar daca ii e greu sa dea un raspuns,sa nu spuna '' chiar nu te pot ajuta '', ci sa caute un raspuns. Daca stii ca esti o persoana care se enerveaza repede, nerabdatoare, nu ai ce cauta printre eilaughing
Oricum nu as vrea sa fiu vreodata psiholog.
De ce?
E o meserie care in Romania se plateste de cct.
Daca ai cabinet, iei 20 lei pe sedinta, si mai trebuie sa dai si la stat.
Acum, sa fim seriosi, nu cred ca merg 20 de oameni pe zi la psihologlaughing

| Ramo137 a răspuns:

Cel mai bine inveti pregatirea asta cu tot ce trebuie, din facultate. Nu are cum un psiholo nevindecat sa faca terapie cu altii, fiecare trebuie sa treaca printr-un proces a lui, cand e echilibrat el + ce a invatat, poate ajuta.

| n0matterman a răspuns:

WOW.Nu numai ca ai pus intrebarea pe un site nepotrivit (stiu ca e socant dar nu prea suntem psihologi) ai mai pus-o si la Beauty & Fashion. Daca as fi urmat niste cursuri de specialitate poate ti-as fi raspuns, dar e cam greu fara...

| gohsty a răspuns:

Pai trebuie sa fie bine pregatit ca la orice alta meserie...mai apoi trebuie sa fie calm ca sa nu ii dea aluia o palma daca se enerveazalaughing trebuie sa fie intelegator si sa stie sa consoleze pentru ca uneori problemele oamenilor sunt mari.Trebuie sa creada in ceea ce spune, sa stie sa iubeasca ca sa dea sfaturi in acest capitol siii sa ii placa ceea ce face

| TheBloodyRoses a răspuns:

Dupa parerea un psiholog ar trebui sa poata sa inteleaga problemelor oamenilor si sa incerce sa le gaseasca rezolvare.Deci ar trebui sa fie in primul rand destept si intelegator.