| MaryTm22 a întrebat:

Heii TPU!

Am o problema...:
Am 1.65, 13 aproape 14 ani si 42 de kilograme! Sunt foarte slaba si toata lumea imi spune asta! Desi mananc, desutl de bine, nu pot sa ma ingras. BUnica mea, obisnuia sa manance de 2 ori felul 1 si de 3 ori felul 2 si nu se ingrasa, deci banuiesc ca seman cu ea, dar NU VREAU! straight face
Cum pot face totusi sa ma ingras, da intr-un mod sanatos, nu numai cu bomboane si alte prosti.

Dau funda celui mai bun :3

Răspuns Câştigător
| RuxyRuxx2 a răspuns:

Eu am 1.60 si ceva, 12 ani merg spre 13 si 40 de kg...Sunt slabuta si eu. Da` nu cred ca esti vreo anorexica d`aia. Si mie-mi zice lumea ca sunt slaba, da` nu trebuie sa te simti jignita... Am in clasa multe fete grasute care se cred 'perfecte' cum s-ar zice, da` asta nu inseamna ca sunt. Tu mananca normal, cat poti sa te saturi.E foarte frumos sa fii slaba pentru ca peste cativa ani o sa fii frumoasa la corp.Mananca sanatos, sa te hranesti si sa te simti bine in pielea ta pana la urma! Cred ca multi oameni prefera un abdomen frumos si subtire decat unul gras. Incearca sa mananci alune, seminte si lactate multe, nu mult, doar cat iti trebuie.Bafta:*

10 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Anumiti factori impiedica luarea in greutate: stresul prelungit, lipsa somnului de calitate, fumatul excesiv, ereditatea.In cazul in care esti afectat de unul dintre acesti factori incearca sa l elimini sau sa l atenuezi.Printre alimentele care ajuta la ingrasat sunt: mierea,cerealele integrale,alunele, nucile(nesarate), stafidele, ciocolata, painea integrala (4-5 felii/zi), branza neprocesata si laptele gras, smantana, uleiul din seminte de susan pe care poti sa l adaugi in mancare(nu folosit la prajit, devine toxic).Iti recomand sa ai 3 mese stabile plus inca 2, 3 gustari intre ele.
E important de stiut ca nu vei obtine un surplus de kg doar cu ajutorul unui singur aliment.Organismul uman este complex si are nevoie sa fie echilibrat inainte de a reactiona pozitiv.
Succes! Mananca carne, lapte oua si produse de patiserie.
Funda?

| MaryTm22 explică (pentru kar1GaNNN):

Nu fumez, dar e destul de bun raspunsul :3

| kar1GaNNN a răspuns (pentru MaryTm22):

Funda?big grin :*

| matrix100 a răspuns:

Eu nu cred ca esti slaba pentru varsta ta, alte fete se chinuie sa scape de kilograme in plus. Incearca sport sa iti tonifici corpul

| Cigarettă a răspuns:

Dacă tu eşti "îngrijorată" de asta, eu ce să mai spun? laughing La 17 ani am 1, 65 şi 41-42 de kg şi chiar ador asta. Adică totuşi nu sunt ca celelalte balene, mai bine slabuţă şi sexii, decât umflată şi... happy
Oricum, dacă chiar vrei să te îngraşi, du-te la farmacie şi cere nişte vitamine sau ceva pentru a te îngrăşa, sadu du-te la un plafar [acolo sunt "medicamente" naturiste.] :d
Baftăă :3

| Fiona35 a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrasi dintrodata! nu e sanatos! incearca sa mananci mai multa paine, paste fainoase...
Nu sari peste mese! Poti manca si dulciuri dar nu intr-un mod haotic.
Sper ca te-am ajutat.

| tonynegrui a răspuns:

O. idee as avea. Cum mananc chinezii cei care fac sumo dar sa nu faci asa mult ca ei happy mananca orez pana cand nu mai pot si ''dau afara'' baftalaughing

| apkion a răspuns:

Nu minca la timp si maninca dupa ora 6 seara