| AndreeaNustiu a întrebat:

Buna!
Am o problema!
Eu incerc sa ma ingras de cand a inceput vacanta de vara,dar nu am reusit nimic,mai rau, am slabit, inainte aveam 42 de kg iar acum am 37 nu stiu cum am slabit asa.
Va intreb cum as putea sa ma ingras macar 7 kg, am 1, 56 si 14 ani.
De cand ma stiu sunt slaba, seman cu mama mea care are in prezent 50 de kg si inalta cat mine,ea intodeauna a fost slaba si mie teama sa nu fiu ca ea, pentru ca nu vreau asta, poate unii dintre voi spuneti ca la ce sa ma ingras ca e bine sa fii slab s.a
Am incercat fel si fel de solutii sa ma ingras dar nu au dat nici un rezultat.
Eu as vrea sa ma ingras mai mult la picioare la gambe si la maini ca parca sunt ca 2 fete atarnate de corp.
De fiecare data cand ma intalnesc cu cunostinte ma itreaba ca nu mananc numia vierea si atunci de post,sau ca nu am ca manca, ba din contra am ce manca dar faza e ca nici pofta de mancare nu am.
Intr- o vreme m-am apucat ca mananc prostii de la MC sau Fas Food, dar nici astea nu dadeau roade.
Mi-am pus in minte sa ma apuc de inot ca sa imi daca masa musculara dar am primit raspunsul "tragic" de la bunica(ca la ea stau)ca doar anul viitor pprin primavara sau vara viitoare dar pana atuncea cine stie ce se intampla.
Imi puteti spune un meniu care v-a ajutat pe voi si s-ar putea sa ma ajute si pe mine.Ce alimente as putea consuma care sa dea roade?

Dau funda celui mai bun raspuns!

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| AndreeaNustiu explică (pentru bursuc001):

Am fost si a zis ca nu mai e nevoie sa ma ingras.Ce medic ar zice asta la greutatea mea? Deasta am apelat la TPU.

| bursuc001 a răspuns (pentru AndreeaNustiu):

Cine ştie la ce medic TÂMPIT ai nimerit :(
Sper că era nutriţionist ( măcar )...

Eşti SUBPONDERALĂ ( prea SLABĂ )!

Iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 52, 6 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu 15-16 kg mai puţin decât greutatea IDEALĂ, aşa că, ar TREBUI să te mai îngraşi cel puţin 10-12 kg!

Încearcă cu "metodele" pe care le-am indicat mai sus şi, eventual, consultă ALT medic nutriţionist.

O zi frumoasă.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Practică un sport de masă și mănâncă de trei ori pe zi, două gustări, etc.
Important este să fii sănătoasă, că ești mai slabă se datorează arderilor accelerate.
Pa, pa.

| thealchemist a răspuns:

Pai trebuie sa maninci tot ce are multe calorii, ciocolata, etc, tot ce ti se spune de obicei sa nu maninci ca ingrasa.

| mdaria a răspuns:

Dar cam ce mananci? Ar trebui sa incerci sa te obisnuiesti sa mananci poate mai mult, insa nu te ajuta neaparat. Depinde de metabolism, e posibil sa fii toata viata asa si chiar e posibil sa fii foarte sanatoasa. Daca nu te afecteaza in vreun fel, nu te preocupa prea mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primul si-n primul rand, ai grija sa incepi ziua cu-n mic dejun hranitor si mai ales in fiecare dimineata.Cateva idei:
-paine integrala, graham sau paine alba prajita, cu putina margarina vegetala;
-cereale cu lapte proaspat sau suc de portocale;
-fructe si iaurt degresat.
De asemenea, trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Incearca sa mananci alimente care contin multe proteine(peste, carne, oua, lapte, branza, fasole, mazare, conopida, brocolli);
Apoi ai nevoie de carbohidrati(paine, paste si cereale) si o multime de fructe si legume proaspete.
Nu in ultimul rand, nu uita de SPORT. Daca vrei sa ai mai multa energie, pe langa faptul ca energia pe care o iei din alimentatia zilnica, trebuie sa fii si activa!
Te pup!

| AndreeaNustiu explică (pentru anonim_4396):

Prin sport, ce ar trebui sa fac? Eu aproape in fiecare zi sau daca nu o data la 3 zile ma plimb pe jos, ce alt ceva mi-ai recomanda in afara de sala?

| iubesc a răspuns:

Citeste de aici cate ceva http://www.culinar.ro/......-/195/280/

| Ironicnαme a răspuns:

Trebuie sa mananci multe fructe, mai ales mere si banane. Incearca sa fii relaxata atunci cand mananci, sa pui pe tine, sa iti simti burta plina de-a dreptul! Nu manca dulciuri, nu sunt sanatoase! Nu numai ca te vei ingrasa enorm, dar o vei da in alte boli. Mananca mult, simte-te relaxata, nu mai fi incarcata de probleme!

| Liiiax99 a răspuns:

Fa multa miscare si mananca cat de cat mult.
Eu asa m-am ingrasat. happy

| AlexandraPrincess a răspuns:

Buna! Mananca grasimi saturate! Esti destul de slaba, eu am 12 ani si am 49 kl! big grin Ar fi bine sa mergi la Nutritionist! El iti va recomanda!winking

| AndreeaNustiu explică (pentru AlexandraPrincess):

Am fost si a zis ca nu e nevoie sa ma ingras! WTF? cum sa nu mai fie nevoie? Deasta am apelat la TPU.