| LeFangirl a întrebat:

Heii TPU! puppy dog eyes

Vă cer şi eu unele... sfaturi.

-Cum să fac să-mi crească părul mai repede?
(Nu contează că este cremă sau ceva, dar vreau un răspuns care să mă lămurească cu această întrebare şi să fie ceva ce aţi folosit şi voi şi a dat rezultate.)

-Bun, nu vreau să devin emo sau ceva, dar îmi place frizura care este la modă. Am văzut la multe fete că au frizura aceea mai emonistă, dar nu ştiu cum se numeşte. Eu m-am tuns în scări. Îmi puteţi spune cum pot să-i zic coafezei să mă tunde?

-Ce să fac să am părul mai drept?
(Când m-am tuns în scări până la umeri arătam ca o oaie. Mi se ondulase ca naiba...şi nu prea aş vrea să-mi ard părul cu placa. Un alt mod de a-mi fii părul mai drept...)

Răspuns Câştigător
| LoOvE a răspuns:

Sa sti ca si eu am pus intrebarile astea acum ceva vreme.Pentru ca si eu aveam nevoie de astfel de sfaturi.

1.Pai daca e sa te iei dupa mine, ti-as recomanda uleiul de ricin.Stiu ca toata lumea iti va zice asta, dar intr-adevar este f.bun.Sau lotiune cu petroleum de la Gerovital:http://www.google.ro/......tp?/imgres le-am folosit pe aman2 toata vara, d 2 ori pe sapt le foloseam.Si eu m-am tuns in vara pana la umeri si era vai de mama lui. Voiam neaparat sa-mi creasca pana incep liceul.Din iunie si pana in septembrie iti spun clar ca mi-a crescut peste 5, 6 cm, pana in 10 cm.:x:x

2.Ehee si eu m-am tuns acum 2 veri la fel. Voiam neparat emo emo emo, pentru ca imi placeau coafurile lor, chiar daca nu eram emo de fel.Si m-am tuns? Cum i-am zis frizeritei? Vreau sa ma tundeti cu calota scurta.Inseamna ca parul din crestetul capului sa ti-l fileze extrem de mult, pentru ca apoi tu sa te tapezi si sa-ti iasa coafura asta mereu:http://www.google.ro/......tp?/imgres

Sincer a meritiat, dar dupa un an m-am plictisit de tunsnoasrea asta si m-am tuns pana la umeri, pentru ca voiam parul lung si nefilat.

3. Si 3, cum sa ai parul drept? Ca sa nu mai folosesti placa iti recomand:o perie gen:http://www.google.ro/......tp?/imgres (numai cu astfel de peri iti iese parul drept)si un feon.

Cum faci?:

-Pentru a indrepta parul, incepeti prin samponare, aplicarea unui balsam si uscarea parului cu prosopul.
Aplicati un produs care protejeaza parul de caldura, cu atentie speciala la varfurile parului.
Puneti balsam pentru indreptarea parului in palme. Frecati-va palmele pentru a distribui produsul pe palme, apoi masati-l in par.
Pieptanati-va parul cu degetele in timp ce il uscati la o treapta joasa. Acest fapt inlatura apa in exces.
Impartiti-va parul in 3 sectiuni, 2 pe lateral si 1 la spate. Prindeti cele doua laterale in sus.
Alegeti o mica portiune din parul neprins pentru a-l indrepta.
Folosind o perie rotunda, deasa si incepand la radacini, trageti usor peria prin par catre varfuri in timp ce il uscati. Trageti parul dinspre cap, intinzand si indreptand pe masura ce trageti.
Mai intai treceti peria pe sub par pentru a-l expune direct caldurii foenului. Odata ce zona este in mare uscata, treceti la partea de deasupra a parului.
Mentineti tensiunea constanta si distribuiti caldura in mod egal pe sectiunea de par la care lucrati. Va asigura o textura uniforma a parului si va preveni uscarea exagerata a anumitor zone.
Odata ce portiunea de par este indreptata, continuati sa alegeti si sa uscati mici portiunea pana cand sectiunea este uscata si dreapta.
Repetati procedeul pentru celelalte 2 sectiuni pentru a indrepta tot parul.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru tunsoare, poți vedea aici multe sugestii: http://www.lyla.ro/tunsori/
Pe lângă uleiul de ricin, completezi cu vitamina A/E, gălbenuș de ou și miere pentru obținerea unei măști pe care o aplici pe păr (o dată pe săptămână, părul cu cât îl speli mai des cu atât se îngrașă și se distruge!), o lași 1-2 ore apoi te speli cu un șampon vitaminizant. Și tăiatul vârfurilor ajută la creștere.
Trebuie să avem un păr frumos și îngrijit, nu neapărat lung, poate fi și mediu.
Pentru a fi și disciplinat și cât mai drept poți folosi un șampon și balsam pentru a te a "asculta"!
Nu uita ca după fiecare spălare, umed/uscat, să aplici pe el o peliculă de protecție pe bază de ulei de argan care mai și hrănește și oferă strălucire. Se piaptănă mult mai bine și folosește o perie cu peri naturali, nu se electrizeză.
Placa folosește-o cât mai rar, căldura excesivă distruge firul, chiar dacă aplici pe el ceva de protecție!
Pa, pa.

| KateNoH8 a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci e sa te speli pe cap [la 3-4 zile] si sa iti dai cu balsam de fiecare data, iar cu o masca de par o data pe luna. Da rezultate crede-ma happy succes!

| eu1010 a răspuns (pentru KateNoH8):

Daca te speli pe cap foarte des parul se usuca.

| Pikaciuuu a răspuns:

1.Cu ulei de ricin thinking parca asa se numea happy 2. Cred ca intelege daca ii spui Tunsoare emo [ii duci si o poza] 3. Nu stiu daca poti thinking Cand e mic se increteste happy si eu il am ondulat de cand m`a tuns o desteapta de frizerita prea mic x_X laughing

| YoKo399 a răspuns:

Buna! Eu am auzit ca uleiul de ricin e bun daca vrei sa-ti creasca parulhappy
Daca vrei sa te tunzi in stilul emo, arata-i coafezi o poza si ea o sa-si dea seama.
In legatura cu paul drept...n-am nici o ideelaughingIntreb-o pe coafeza, poate stie ea...
Sper ca te-am ajutathappy