| DragFlr a întrebat:

Hey, eu am 13 ai si vreau sa "devin" fashion designer / designer vestimentar si nu stiu ce sa fac. Eu nu prea am avut media buna pe a 5 a, a 6 a si nu stiu daca pot intra la un liceu de arte pe profilul "designer vestimentar" nu stiu daca e asa ceva in Sibiu, dar imi poate explica cin va cum intru, ce nota trebuie sa am, daca imi trebuie portofoliu & si cand trebuie sa il fac si unde invat sa croiesc? Si sa cosi? Scuze daca n—am scris bine, sunt din Sibiu!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 13 anisori nu poti deveni fashion designer si nici cu notele alea foarte mici, dar poti incepe sa inveti serios la scoala, ca dupa terminarea celor 12 ani de liceu sa poti merge la o facultatea de 'fashion-design" si dupa ce termini facultatea, sa poti profesa ca "fashion-designer".
Asadar, trebuie sa iei scoala in serios si sa iei numai note de 8-9 si 10, ca sa ai sanse sa mergi la acea facultate.

| Violleta2022 a răspuns:

Apropo, nu exista liceu pentru "fashion-design", ci numai facultatea pe care o poti face numai dupa ce termini liceul de 12 ani, cu note mari si foarte mari.

Eu cred ca tu te referi la profesia de CROITOREASA, odata ce vorbesti de croit si cusut, ceea ce se poate invata la orice scoala profesionala de meserii, sau la o scoala postlicela (dupa ce termini liceul).

| dullcat a răspuns:

Buna.Cauta liste cu medii de admitere de la liceele de arta din Sibiu.Din ce stiu eu va trebui sa dai proba de desen, deci ti-ar prinde bine sa inveti sa desenezi de pe acum.Gasesti foarte multe tutoriale pe internet, cu teorie generala despre desen, tehnici, diverse medii de lucru (grafit, acuarele, tempera, acrilic etc) orice vrei.Pentru moda stiu ca acuarelele merg foarte bine, fiind rapid si usor de folosit peste schita in creion.

De cusut si crosetat nu cred ca e nevoie asa mult la liceu.Insa daca ai masina de cusut, atunci e super sa inveti, in primul rand pentru tine, sa fie asa o abilitate pentru viata de zi cu zi.Eu detin una de vreo 10 si mi-am modificat multe haine, plus diverse prin casa sau chiar haine ale apropiatilor.Inca nu am indraznit sa imi fac eu ceva de la 0 dar acolo vreau sa ajung. Apoi, daca devii buna poti sa faci si tu la fel, sa iti creezi tipare si tinute, iar asta te va ajuta la facultatea in domeniu unde ai de realizat astfel de proiecte.

Gasesti aici foarte multe videoclipuri.Ar trebui intai sa te prinzi de proportiile corpului uman, apoi sa desenezi modele(care sunt mai inalte, deci le faci cu alte proportii).
https://www.youtube.com/results?search_query=how+to+make+fashion+sketches

| DragFlr explică (pentru dullcat):

Mersii, in ce sens sa stiu desen? Sa fac oameni/desene realiste? Sa fac a fashion sketch stiuhappy si sunt baiat dar oricum mersi ❤️

| dullcat a răspuns (pentru DragFlr):

Tehnica de desen realist sau hiperrealist nu te ajuta pe domeniul cu moda, unde totul se misca foarte repede si trebuie sa desenezi imediat ce concept ai in cap. Poti face si asa daca te pasioneaza, insa va ramane cel mai probabil pentru timpul liber.

Ziceam de siluete si proportii.Sigur ca ele nu sunt desenate ca in realitate, caci foarte putine modele corespund de fapt cu cerintele de inaltime si alte stupizenii, dar tot trebuie sa existe un balans vizual. Ochiul uman isi da seama cand ceva e stramb sau desenat ciudat, dand impresia ca e din alta lume.Degeaba desenezi haine frumoase daca modelul arata asa https://www.ziaruldeiasi.ro/......6575.html.

In 2023 industria asta ar trebui sa scoata capul din tarana si sa se uite la trendurile din jur, care implica acceptare, incluziune, plus sizes si alte cele care, ce sa vezi, corespund cu oamenii din viata reala(gasp)!

Gasesti aici deruland in jos schite. Dupa ce faci vreo 200 din astea, poti desena si cu ochii inchisi https://www.ziaruldeiasi.ro/......-6575.html

Iar pentru portofoliu sfatul meu e sa faci modele care pozeaza cumva mai dinamic, nu static.

Dinamic, divers: https://ro.pinterest.com/pin/589830882432427233/
https://ro.pinterest.com/pin/324962929366425630/
https://ro.pinterest.com/pin/720435271649025217/

Static, aceeasi postura boring pe care 80% din colegii tai o va desena: https://as2.ftcdn.net/......Y8NZXt.jpg
https://www.fashiondesignacademy.co.uk/......Q2ZWZm.png