| Sweetdreamsyou a întrebat:

Hey, lume! Vreau sa va intreb care este rutina de ingrijire pentru un ten gras? Am 15 ani si am inteles ca de la varsta aceasta trebuie sa incepi sa iti ingrijesti tenul. Deci va rog imi puteti spune niste produse bune? Va multumesc! :*

Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

Http://pasagera.ro/ingrijirea-tenului-gras-rutina-zilnica.html
CURĂŢAREA, DEMACHIEREA – zilnic, de două ori

Nu doar un ten machiat trebuie demachiat. De fapt termenul de demachiere acoperă în limbaj comun şi curăţarea feţei nu doar îndepărtarea machiajului. Este pasul esenţial în rutina de îngrijire a pielii. Se recomandă curățarea tenului seara pentru a elimina murdăria provenită din mediul extern, poluare, machiaj și de a elibera tenul de secreţii, celulele moarte, excesul de sebum şi dimineaţa pentru a elibera tenul de sebum şi toxinele secretate. Trebuie evitate compoziţiile care stimulează secreţia de sebum.
Ocazional, pentru tenurile care nu sunt sensibile şi nu prezintă capilare sparte, se poate face o saună facială (baie de aburi) pentru a deschide şi elibera porii şi pentru o curăţare în profunzime, după care se va aplica o mască purifiantă.

CUM și CU CE FEL DE PRODUSE?

se îndepărtează machiajul cu un demachiant uleios, bifazic sau chiar cu ulei vegetal mai ales dacă machiajul conţine ruj şi rimel rezistent la apă. Se poate folosi şi lapte demachiant (emulsie fluidă). După demachiere, pentru îndepărtarea urmelor se poate folosi apă micelară
se efectuează o curățare cu un cleanser (gel de curăţare) adecvat pielii grase, care conţine tensioactive. Unele cleansere nu presupun clătire, dar pentru un confort maxim recomandăm limpezirea pieli cu apă curată
urmează aplicarea unui tonic – care poate fi o soluţie compusă din mai multe ingrediente sau poate fi o apă florală (rozmarin, lavandă, hamamelis) sau o loţiune tonică astringentă eventual cu adaos de ingrediente seboregulatoare

ÎNGRIJIREA – zilnic

Pe timpul zilei se va aplica o cremă ce trebuie să fie cât mai uşoară, non-grasă şi cu o textură lejeră. Este bine să conţină puţine uleiuri, şi acestea mai "uscate", antioxidanţi, ingrediente care echilibrează secreţia de sebum, eventual active purifiante şi puţini emolienţi. În loc de crema de zi poate fi suficientă şi loţiunea tonică în cazul în care conţine ingrediente hidratante şi antioxidanţi. Pentru noapte se poate aplica o cremă, zilnic sau de 2-3 ori pe săptămână. În genere, cu un sfert de oră după aplicarea unei creme de noapte pe tenul gras stratul neabsorbit se recomandă să fie îndepărtat cu un şervet (chiar uşor umed). Crema de noapte poate fi substituită cu un ulei facial format dintr-un mix de uleiuri potrivite pentru tenul gras + vitamine liposolubile + eventual ingrediente anti-age, regenerante. Unii specialişti consideră că tenul gras nu are nevoie de cremă de noapte şi doar pe zona ochilor trebuie aplicată crema. Fiecare va alege după cum îi prieşte.

CUM și CU CE FEL DE PRODUSE?

pentru hidratare se vor folosi creme lejere formulate din ingrediente potrivite pentru tenul gras, printre care amintim: apă de hamamelis, apă de rozmarin sau mentă, squalane, gel de aloe vera, vitamine (în special niacinamida), extract de castravete, pudră de orez, alaun, Marine-Z
ca uleiuri vegetale se poate apela la uleiul de jojoba, kukui, pepene de kalahari, yangu, macadamia, luminiţa serii
ca uleiuri esențiale se poate apela la cele cu acțiune specifică, cum ar fi: rozmarin, bergamotă, dafin, tea tree, lămâie verde, chiparos, mirt verde, petitgrain, lavandă

EXFOLIEREA – săptămânal sau zilnic

Exfolierea poate fi realizată mecanic sau prin acţiune chimică. Curățarea în profunzime ajută la eliminarea celulelor moarte, rafinează textura pielii, debarasează pielea de impurităţi, netezeşte suprafaţa pielii. Exfolierea mecanică se recomandă a se realiza odată pe săptămână.
Exfolierea prin acţiune chimică se poate realiza odată pe săptămână sau chiar şi zilnic; depinde de condiţia pielii şi de concentraţia ingredientului exfoliant.
Soluţia exfoliantă se poate aplica seara sau dimineaţa. Dacă se aplică dimineaţa, se face înainte cu 10-15 minute de aplicarea cremei de zi. De regulă nu se clăteşte, dar exfolianţii sub formă de gel se vor clăti după 10-15 minute de la aplicare pentru confortul pielii.

CUM și CU CE FEL DE PRODUSE?

exfolierea mecanică se efectuează cu o compoziţie neuleioasă de tip cremă sau gel, care conţine fibre vegetale, granule sau diverse seminţe alese în funcţie de toleranţa pielii: sâmburi măcinate, seminţe de căpşuni, exfoliant flori de hibiscus, perle de jojoba
exfolierea chimică se face cu ajutorul acizilor AHA care se aplică sub forma unui gel, loţiuni sau soluţie apoasă. Concentraţia de AHA se va stabili în funcţie de toleranţa pielii, urmând indicaţiile din fişa produsului sau din reţetă

MĂȘTILE – săptămânal sau zilnic

În funcţie de condiţia pielii se va opta pentru mască purificatoare, absorbantă, calmantă, nutritivă, vitaminizantă şamd. Masca se aplică pe pielea bine curăţată şi uscată şi se lasă timp de cca. 10 minute (înainte de a simţi un discomfort sau strângere) după care se îndepărtează cu apă călduţă iar faţa se şterge prin tamponare.

CUM și CU CE FEL DE PRODUSE?

ingredientele se vor selecta având în vedere necesitatăţile actuale ale pielii: argilă albă, argilă verde, fructe proaspete zdrobite, zeamă de castravete, puţin suc de lămâie, iaurt, piatră de alaun, apă de hamamelis, vitamina C, albuş de ou şamd
măştile care se prepară pentru absorbţia de sebum nu trebuie să conţină ulei vegetal şi se pot aplica zilnic, dimineaţa după curăţarea tenului, sub formă de tratament timp de câteva săptămâni. O mască zilnică simplă şi eficientă poate fi preparată din argilă verde şi apă plată.

1 răspuns:
| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute