| εмiLч97 a întrebat:

Hey TPU happy
Ce remedii naturiste stiti impotriva cosurile[ca sa dispara]?
Astept raspunsuriwinking

7 răspunsuri:
| AndreiGabi a răspuns:

Partea cu usturoiul am incercat-o si te face sa vomiti, eu nu o pot folosi.Mai poti da cu otet de merge si nu dai pe toata pielea, doar pe zonele afectate. Ceva mai simplu este ciaiul de musetel.In fine daca ajungi sa folosesti solutii naturiste dai pe fata cu tot ce gasesti prin bucatarie si era bine daca si treceau...

| 95Cosmin a răspuns:

Eu foloseam drojdia de bere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hello! Intra pe www.efrumuseti.blogspot.com si alege produsul special pentru tenul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azi voi impartasi cu tine o reteta noua pentru acnee si ten problematic. Este vorba de o solutie ieftina si care este la indemana oricui de a-si prepara-o, nu e nimic complicat si toate ingredientele se gasesc in orice farmacie. Asadar, vei avea nevoie de:

Tinctura de galbenele 50 ml
4 Comprimate Levomicetina 0, 25
2 Comprimate Asprina (Acid Acetilsalicilic) 0, 5
Toate aceste trei ingrediente sunt eficiente in prevenirea aparitiei cosurilor si am sa explic de ce:
Tinctura de galbenele este cunoscuta ca avand un puternic efect antibacterian si antiinflamator. Chiar si in revistele de retete naturiste am gasit mai multe retete care anume asta si recomanda sa aplicam pentru a calma eruptiile acneice. Solutia de galbenele este pe baza de alcool, asa ca s-ar putea ca pentru inceput sa apara o roseata, uscaciunea pielii, dar totodata ea confera o mai buna dezinfectare a tenului, mai puternica decat gelurile sau sapunurile pe care le folosesti. Plus ca aceasta curata porii si ii inchide (alcoolul inchide porii pielii), pe cand sapunurile curata si imbiba porii cu sapun moale sau excesiv usuca pielea. Tinctura de galbenele mai are si proprietati de calmare a inflamatiilor si de grabire a procesului de regenerare a leziunilor.

Levomicetina (Cloramfenicol) in comprimate este activ pentru StapHilococcus aureus, Streptococcus spp., Escherichia coli, Neisseria gonorrhoeae, Salmonella, etc. Are o actiune basteristatica, adica opreste dezvoltarea bacteriilor, iar in concentratii mai mare, are actiune bactericida, adica le omoara.

Aspirina, sau acidul acetilsalicilic este un preparat omniprezent. Este folosit si in cosmetologie si il contin majoritatea cremelor anti-acneice contemporane, desi noi nici nu stim acest lucru. Acidul acetilsalicilic are actiune antiinflamatoare, scoate roseata, care este foarte frecventa si neplacuta in zonele afectate de acnee.

Toate aceste 3 ingrediente pot fi porcurate la orice farmacie din tara, fara reteta si nu te vor costa mai mult de 10 lei.
Comprimatele de Levomicetina si de Acid Acetilsalicilic sau Aspirina trebuiesc faramitate bine-bine, dupa care sunt adaugate in flaconasul de tinctura de galbenele. Se amesteca bine timp de cateva minute pana cand se dizvola totul si se pastreaza la loc ferit de razele solare directe. Se va folosi imediat, nu trebuie lasat la pastrare prea mult timp, fiindca odata deschis flaconul de tinctura, incepe sa se evapore alcoolul si preparatul isi pierde calitatile sale curative.
Dupa ce ai amestecat bine solutia, esti gata de atac happy

Cum aplici solutia?
Iti cureti bine fata cu apa calduta, un gel de curatire sau un sapun cu ph normal, care nu usuca pielea. Stergi fata cu o bucatica de vata sau un servetel de unica folosinta si dupa asta aplici cu o alta bucatica de vata tinctura 3 in 1 pe care tocmai am preparat-o. Repeta procedura de 2 ori pe zi, dimineata si seara. Ar trebui sa vezi rezultate de ameleorare in prima saptamana. Aceasta reteta mi-a fost sugerata de un farmacist, care mi-a mai spus ca este cea mai putin folosita si mai eficienta metoda pe bani putini pe care oricine si-o poate permite. Si este adevarat. Eu am folosit-o si mi-au disparut cosurile. Tenul meu era curat si nu-mi aparea nici un cos, pana...in iarna trecuta, cand a izbucnit ca din senin niste cosuri mari si dureroase ca ma ingrozeau si pareau sa nu se mai termine. A fost o perioada de cosmar! Datorita acestei tincturi 3 in 1 am scapat de ele. Iti recomand ca dupa ce vor trece si la tine, sa continui sa te dai pe fata din cand in cand pentru orice eventualitate. Succes!

| lesla a răspuns:

Iei un catel de usturoi. il tai in jumatate si iei parttea mai zemoasa ssi tio strci pe cosuri.se vor usca

iei o rosie o tai in jumatate o iei si te freci cu ea pe fatabatting eyelashes stai vreo 15 min si dupa aceea te speli cu un sapun ( de preferat dove )

mai e o masca... iei un ou crud si separi galbenusul de albus.iei galbenusul stai 10 min cu el apoi iei albusul si stai 10 min cu el.iar apoi clatesti cu apa recebig grin

sau parfum de barbati laughing iei pe deget si pui direct pe cos.se va usca

| buzaianuz a răspuns (pentru lesla):

Si aste se fac deodatasau cum? si mai am o intrebare iei galbenusulstai10 mincu el si apoi peste el puialbusulsau dupa ce ai pus galbenusul te speli si apoi pui si albusul te rog raspuns

| Amna a răspuns:

Masca din argila