| GrellSutcliff a întrebat:

Mama mi-a confiscat machiajele [am aproape 14 ani si am o groaza de machiaje] ce sa ii zic ca sa mi le dea inapoi? Yo nu pot trai fara ele, pentru ca mie imi place sa ma machez si as vrea sa devin Make-up artist, dar ce dracu sa fac daca ea mi le-a luat? straight face

18 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

O perioada nu mai folosi produse de make-up. Daca vrei sa ti le dea inapoi, spune-i notele tale, ajut-o la treburile casnice etc. De exemplu, ajut-o la o treaba si cere-i politicos doar un produs make-up si tot asa. Nu exagera. Nu te machia deloc la scoala o perioada (cam cateva luni). Daca mergi in oras, roag-o frumos sa-ti dea un gloss, blush si rimel. Daca mergi la o petrecere, spune-i sa-ti dea un gloss, blush, rimel, creion si optional fard de pleoape. Nu folosi fond de ten sau pudra. Mai bine folosesti o crema coloranta sau un corector. E bine sa te machiezi si sa te aranjezi, dar nu exagera (de exemplu, daca adaugi la un machiaj al ochilor accentuat un ruj/gloss roz strident sau rosu va fi prea mult). Incearca sa-i intelegi si punctul ei de vedere. Iti vrea doar binele. Crezi ca e sanatos sa folosesti tone de fond de ten, mascara, fard de pleoape sau creion? Gandeste-te la sanatatea tenului si a ochilor. Bineinteles ca nu trebuie sa renunti la pasiunea asta. Sper ca te-am ajutat si iti urez mult succes in tot ceea ce vrei sa faci (in legatura cu meseria de make-up artist)!

| GrellSutcliff explică (pentru adorciocolata):

Bine. in prmu rad: ai mult drepate in cea ce zici; 2: eu nu ma dau cu fond de ten X.x IL URASC. nu il suport pe fata... si faza cu culorile stridente. o stiu si eu XD eu ma macheam foarte natrural, dar ea mereu venea in fiecare dim. in camera mea cand ma machiam straight face si de aia mi le-a luat straight face

| FursecCuCiocolata a răspuns:

Varianta 1: pai pentru inceput ai putea sa o rogi sa ti le dea cu conditia sa nu le mai folosesti zilnic ci doare de cateva ori pe saptamana. poti incepe sa te machezi apoi din ce in ce mai mult fara ca ea sa observe. [dar trebuie sa o rogi frumos.happy. ]
varianta 2: spune`i ca ai nevoie de ele pentru a experimenta noi machiaje super ca sa te obsinuiesti cu meseria pe care vrei sa ti`o alegi.

incearca-le pe amandoua!happy sper ca te-am ajutat!happy

| daydreamer a răspuns:

Continua sa te machiezi si la 20 de ani vei arata ca bunicahappy

| cineva1992 a răspuns:

Bine a facut ca ti le-a luat stie ea de ce ti le-a luat! Daca acum la 14 ani esti "disperata" de machiaje ce o sa faci la 19-20 de ani?

| maite13 a răspuns:

Mama ta ti le-a luat ca sa-ti faca bine, pentru ca daca vei continua sa te machezi foarte mult...la varsta de 30ani o sa arati ca o persoana de 80ani

| Fafy a răspuns:

Inseamna ca ai intrecut putin masura...promitei ca nu te vei mai machia la scoala. Spune-i despre pasiunea tahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aolo am trecut si eu prin asta. Las-o in seara asta in pace dar maine cereile daca nu ti le da, nici tu nu o sa te duci la scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tio luat maicata festelile rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las ca nu-i muri fara ele o sa arati numa ca moartea daca ti mai face

| MasterYoda a răspuns:

Lasa machiajele! foloseste apa si sapunul!

| SantaAndrei a răspuns:

Sincer, bine ti-a facut. Fetele sunt frumoase de la natura. Eu unul prefer o fata naturala, fara "o groaza de machiaje". Eu zic sa te gandesti de ce ti le-a luat, in loc sa te gandesti cum sa te certi cu ea sa ti le dea.

Ai timp sa inveti sa devi Make-up artist mai tarziu, si fara sa folosesti atatea kile de chimicale(multe din ele toxice) pe pielea ta.

In concluzie, RENUNTA la ele, nu de tot, dar la majoritatea renunta pentru ca nu ii sta bine unei fete sa aiba tencuiala mai multa ca o casa.

| JiHyun a răspuns:

Daca te-ai machiat la scoala, probabil a aflat de la profesori sau poate exasagerezi cu ele.Probabil o sa ti le dea inapoi intr-o saptamana-doua.Dar ai grija si fa ce iti spune si arata-i ca poti trai si fara machiaje.

| GrellSutcliff explică (pentru JiHyun):

Profesorii nu au aflat =]] lor nici nu le pasa =]]]

| romario97 a răspuns:

Daca ai gresit du-te si cerei iertare in genunchi.

| LaviniaT a răspuns:

Buna,poartate frumos cu ea si roag-o sa ti le dea inapoi,dar promite-i k te vei machia mai putin, te inteleg k asa suntem noi fetele ne place sa ne aranjam si sa aratam bine, dar ascult-o si pe mamica ta pentru ca sa-ti fie bine si tie si ei. Poti sati ascunzi machiaje si in geanta si te mai machiezi tu la scoala si cand e timpul sa vi acasa te demachiezi.Asa faceam si eu

| PoliTm a răspuns:

Pai fa ce ti-au spus ceilalti si in caz ca se mai intampla ascunde jumatate din ele sa nu le gaseasca in caz ca vei face din nou.

| editzu a răspuns:

Tu o rogi frumos sa ti le dea inapoi big grin plizz funda tongue.