| Дηdu a întrebat:

Hey TPU!
Stiti cunva daca se pot obtine bucle cu spuma de rap?
Mentionez ca nu am parul ondulat si nu vreau sa faolosesc un ondulator sau o placa deoarece am folosit si acum urmez un tratament pentru regenerarea lui.
Parul meu nu se mai aseaza de aceea vreau sa folosesc o spuma de par.
Cine ma poate ajuta vot iar cel mai bun rasp funda:*!

Răspuns Câştigător
| MAndreea99 a răspuns:

Buna!
uite niste idei insa nu sunt neaparat cu spuma:

1. Cu cat e mai mare circumferinta bigudiului, cu atata e mai lejera bucla. Acum nu mai ai de ales doar intre bigudiuri drepte si bigudiuri in spirala... ai la dispozitie tot felul de forme si modele!

2. Imparte parul curat si uscat in sectiuni (una sau doua in jurul fetei, doua in spatele urechilor si trei spre ceafa.

3. Aplica spray fixativ pe fiecare suvita, apoi fixeaz-o pe bigudiu. Poti folosi bigudiuri moderne, cu aer cald, sau bigudiuri clasice, caz in care ai de asteptat putin.

4. Daca bigudiurile ti se par o procedura prea complicata, foloseste un ondulator electric. Trucul, in acest caz, este sa infasori suvitele pe ondulator in timp ce il tii vertical, nu orizontal. Atentie insa, ondulatorul arde parul, asa ca nu depasi 15-20 de secunde de infasurare pentru fiecare suvita!

5. Daca ai bucle naturale si vrei sa le dai un aspect mai lejer, foloseste un balsam-crema, pe care sa-l intinzi pe ¾ din lungimea parului, incepand de la varfuri. Lucreaza pe parul umed si lasa-l sa se usuce de la sine, fara a-l pieptana sau a-ti trece degetele prin el, pentru a preveni electricitatea statica.

6. Pentru a avea un par in tendinte, cu bucle lejere si fluide, aplica sfaturile de la punctul 5 dimneata, apoi usuca-ti parul folosind uscatorul electric si difuzorul, evitand, din nou, sa te piepteni sau sa iti treci degetele prin par.

sau

Iti uzi parul, apleci capul, pui spuma in palma si aplici pe par de la varfuri spre radacina de cateva ori dupa care il poti usca.