| StewartCassie a întrebat:

Neata TPU. Vreau sa ma vopsesc cu albastru de metil, am inteles ca dupa ce ma vopsesc, il usc, iar apoi trebuie sa-l spal. Cat trebuie spalat?

Răspuns Câştigător
| GreenSky a răspuns:

Albastrul de metil se duce dupa 2-3 spalari! AI grija cand iti speli parul pentru ca daca ai aplicat numai pe o suvita, risti sa raspandesti culoarea in tot parul si arata groaznic!
Albastrul de metil nu e vopsea, nici macar nuantator! Daca ploua afara sau ninge, iti curge culoarea din par! De asemenea, ai grija ca iti coloreaza hainele!

| StewartCassie explică (pentru GreenSky):

Pai de aceea trebuia spalat dupa ce se usca, ca sa nu curga in caz ca ploua sau ninge. Intrebarea e, cat trebuie sa-l spal ca sa fiu sigura ca nu se duce?

| GreenSky a răspuns (pentru StewartCassie):

Tot o sa curga, crede-ma! Si daca il speli prea mult, nu va mai ramane culoare aproape deloc!
Incerca numai pe o suvita ca sa te convingi!

| StewartCassie explică (pentru GreenSky):

M-ai speriat putin, recunosc xd. Am decis sa nu ma mai fac...mai bine caut nuantator decat sa ma fac cu asta si sa curga.
Multumesc.

7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Îţi prinzi părul şi laşi libere şuviţele respective. Pe umeri îţi pui o folie de plastic sau ceva, să nu te pătezi + mânuşi. Pe o bucată de vată torni soluţia şi aplici pe păr, răsucind şuviţa în fiecare parte. După ce s-a uscat complet, vei vedea dacă mai necesită o aplicare sau nu.
De obicei, pe păr brunet se vede un albastru închis, şi necesită 2-3 aplicări. Se curăţă la 3-4 spălări.
Păr şaten - 2 aplicări, se vede un albastru mai deschis. Se curăţă la 5-6 spălări.
Păr blond(deschis sau mediu) - o aplicare, albastru intens. Se curăţă la 10 spălări, dar şuviţele rămân puţin pătate până la a 15-a spălare.
Dacă ai părul cu tente roşcate, albastrul de metil se va face verde după vreo 2 spălări, dar se curăţă într-un final. Pentru albastru-turcoaz, se decolorează soluţia cu o linguriţă de apă şi se aplică doar pe părul blond deschis, pentru culoare intensă. Dacă aplici pe brunet, culoarea o să reziste mai puţin şi n-o să se vadă.

| StewartCassie explică (pentru onasis1961):

Eu vreau sa-mi fac varfurile, si dupa ce se usca trebuia spalat ca sa nu curga culoarea. Vreau sa intreb cat de mult sa-l spal pana voi fi sigura ca nu se va mai duce culoarea in caz ca ploua sau ninge?

| mona a răspuns:

Nu iti recomand sa folosesti albastrul de metil la par

| Hessa13Bullet a răspuns:

Pai mai bine ai incerca cu tinctura castelanii (3 lei 50 sticluta) e ros sau rosie dar gasesti si mov si se duce la 5 spalari. Pui cateva picaturi intr-un pahar cu apa, tii o suvita de par un minut acolo apoi o scoti si lasi sa se usuce. La mine a mers (in 30 de minute eram toata roz in cap) laughing