| andreeasimariana56729uuuolsncskajxchakkpsh a întrebat:

Pai cu ce se mai pot lipi unghiile false

4 răspunsuri:
| n1445 a răspuns:

Exista lipici special. Este foarte bun, dar e important sa pui lipiciul perfect. Nici prea mult, nici prea putin. Chiar daca unele zic ca au incercat Picatura etc. Si ca nu le-au afectat unghiile nu te lua dupa ele. Daca erau bune acestea pentru unghii nu se facea lipiciul special, e ca si cum ai folosi oja sa iti vopsesti sprancenele. Bineinteles ca au efecte secundare, poate nu le-au descoperit inca, dar eu zic ca e mai bine sa nu le descoperi tu.

| AirănMeidăn a răspuns:

super glue, scoci sau lipici solid

| spiridus25 a răspuns:

Http://lyla.ro/frumusete/asa-iti-pui-singura-unghiile-false/
1. Unghia naturala trebuie pregatita pentru aplicarea tips-urilor. Se taie unghia la marimea cea mai potrivita (corespunzatoare), apoi se pileste suprafata unghiei naturale pana aceasta devine mai aderenta, mai inasprita sau scamoasa.

2. Dupa obtinerea suprafeti unghei aderente, aceasta trebuie curatata cu un pamatuf pentru unghii, mai bine zis se dasprafuieste.

3. Dupa desprafuirea unghiei, se aplica un degresant sau primer, apoi se asteapta uscarea acestuia aprox. 1-2 min. Cand este uscat suprafata unghiei se albeste.

4. A venit momentul sa alegem tipsurile care dorim sa le aplicam, acestea pot fi tipsuri transparente, tipsuri french, de culaorea naturala a pielii sau chiar alte culori.

5. Aplicarea tipsului pe unghie sau lipirea acestuia se face de la jumatatea unghiei naturale in sus in cazul tipsurilor normale cu patul de lipire mare, si doar pe varf in cazul tipsurilor french. Trebuie sa fim atente cand aplicam tipsurile pe unghii sa nu se formeze bule de aer intre tips si unghia naturala. Tipsurile se lipesc pe unghii cu ajutorul unuilipici special pe care-l puteti-ti gasi aici. Surplusul de lipici se va inlatura sau sterge cu ajutorul solutiei cleaner.

6. Dupa lipirea tipsului pe unghie, acesta vine taiat la marimea dorita cu ajutorul uniui instrument special ghilotina, sau cu ajutorul unui unghiere sau forfecute.

7. Urmatoarea operatie este egalarea tipsului cu patul unghiei naturale. Tipsurile vin pilite la acelasi nivel cu unghia naturala, din nou inasprinduse-se suprafata acestora pentru o mai buna aderenta. Aceasta operatie se efectueaza cu ajutorul buffer-ului sau a unor pile speciale pentru unghii.

8. Curatam din nou unghia bine de tot, o desprafuim, dupa care o dezinfectam cu solutii speciale de tip baridez. Aplicam din nou primer-ul, de data aceasta doar pe unghia naturala (patul unghiei si lunula unghiei) ramase libera neastupata de tips si asteptam din nou sa se usuce.

9. Atunci cand realizam manichiura french si folosim tipsurile french, urmatorul pas este aplicarea gelului alb (un gel usor nu foarte dens care se intinde la fel usor), dupa care mainile vin introduse in lampa UV pentru uscarea acestui gel.

10. In cazul tipsurilor normale, primul strat de gel este gelul baza, care trebuie sa depunem eforturi sa-l aplicam in mod uniform pe suprafata unghiei si intr-un strat subtire, cu o pensula speciala pentru gel care se acopere intreaga suprafata a unghiei. Daca ajungem din greseala si pe marginea unghiei cu un pic de gel, acesta vine curatat ulterior dupa aplicarea gelului de baza pe unghie, cu ajutorul unui betisor de lemn.

11. Se introduc unghiile cu gelul de baza aplicat pe ele in lampa UV, si se lasa aprox. 2-3 min. la lampa UV cu 4 neoane pentru o buna uscare si intarire a gelului.

12. A doua operatie sau al doilea strat care se aplica pe tipsuri si pe lunula unghiei este gelul de constructie (acesta fiind un pic mai gros - are o vascozitate mai mare). In cazul in care gelul este 2 in 1 (baza si constructie), primul strat care se aplica va fi mai subtire iar al doilea va fi mai gros.

13. Dupa aplicare gelului de constructie din nou unghiile vor fi introduse in lampa aprox. 2-3 min. la lampa UV cu 4 neoane pentru uscarea si intarirea cat mai buna a gelului.

14. Dupa uscarea completa a unghiilor acestea urmeaza sa fie din nou degresate cu cleaner sau cleanser.

15. Pilim din nou unghiile pentru uniformizarea suprafetei. Desprafuim bine, inlaturand tot praful suprafata ramanand matuita. E foarte firesc si normal ca stratul din gel de constructie sa nu luceasca. Incheiem operatia curatand din nou tipsul aplicat si unghia cu cleaner.

16. A venit momentul sa dam luciu unghiei. Aplicam gelul de finisare, apoi introducem mainile in lampa UV pentru uscarea si intarirea acestui ultim strat.

17. Curatam din nou unghia cu ajutorul cleaner-ului, iar daca este cazul mai intervenim si cu pila, dar cu mare atentie.

18. Dupa finalizarea completa a manichiurii cu tipsuri, folosim un Top Coat sau Gel Luciu, acesta protejand tipsurile impotriva socurilor si a crapaturilor. Mentionam ca acest gel luciu sau top coat confera un luciu deosebit, fiind in acelasi timp si foarte rezistent.
http://www.kitunghii.ro/? gclid=CLXMyM-q08cCFRK3GwodRlsKDw

| xereth a răspuns:

Daca nu ai lipici special, cunosc o groaza de persoane care le-au lipit cu Picatura, Super-glue...Dar toata lumea crede ca le strica si chestii, eu le-am lipit o data cu lipici special (peste 3 zile sau dezlipit) si o data cu Picatura(au tinut 2 saptamani), nu le strica, dar vei avea o cojita subtire pe ele o zi sau doua.dar dureaza mult mai mult