| ROmanistul a întrebat:

am si eu o intrebare, am o problema cu cosurile, adica. incerc sa le intretin, fac o gramada de tratamente scumpe gen microdermabraziune,spl etc. In fine. Ce vreau sa va intreb, inainte sa imi apara un cos mai mare sa zic asa, ma doare cu cateva zile inainte sa apara si il simt putin, ce i pot face sa-l pot oprii sa apara? Mentionez ca am cremele : Efaclar Duo+, duac, Cellucur, mask plus.

9 răspunsuri:
| Exaizo a răspuns:

Incerci sa le intretii? Esti sigur(a)?

| ROmanistul explică (pentru Exaizo):

Ce vrei sa spui?

| LorenaTo a răspuns:

Incerci sa le intretii? Exprimare gresita

| Dixu123 a răspuns:

Mie imi aparuse un cos inainte de un eveniment(evenimentul era peste 1 zi) si mi am dat cu isotrexin(nu stiu exact cum se scrie) apoi am pus apa calduta peste el(comprese) si am mai folosit o crema pe baza de peste sau asa ceva

| Exaizo a răspuns:

Ai spus ca incerci sa intretii cosurile, poate vrei sa scapi de ele, nu sa le intretii. Eu cand am avut acnee pe spate am fost la medicul de familie si mi-a scris o reteta pentru zyneryt. care m-a scapat de cosuri, deci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o masca de la nivea, nu stiu daca poate opri aparitia cosului, dar cad o folosesti mare parte din ele se usuca, daca esti interesant trimite-mi un mesaj.

| AndraAndrada2000 a răspuns:

Incerci sa le intretii? Ce vrei sa spui? Incercii sa le intretii?

| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Incercarea aplicarii unor produse specifice antiacneice... happyAtunci cand simti ca apare acel cos "mare" evita machiajul! Ai grija ce produse de par folosesti (Persoanele care sufera de acnee ar trebui sa evite cat mai mult posibil folosirea de produse cosmetice pentru par, in special spray fixativ, geluri, vopseluri. Chiar daca ele sunt puse pe par, foarte usor pot veni in contact cu fata, iritand pielea.)
Evita sa pui mana pe el happy evita expunerea la soare...

Majoritatea persoanelor care sufera din cauza cosurilor au incetat sa spere la o metoda miraculoasa de a scapa de cosuri. Iar cei care inca nu sufera de aceasta problema isi astepta soarta inevitabila crezand ca prevenirea cosurilor este zadarnica.

Ne lasam furati de mirajul reclamelor care ne promit ca nici un cos nu-si va face aparitia pe corpul nostru daca folosim costisitoarele produse X, Y, Z. De fapt, sunt niste metode atat de simple de a preveni aparitia cosurilor si chiar de a le trata incat nimeni nu se mai gandeste la ele.

Exista niste lucruri mici dar esentiale pe care daca avem grija sa nu le trecem cu vederea, ne pot ajuta sa prevenim cosurile si acneea. Iata niste sfaturi practice de a preveni sau trata simplu acneea.

1.In primul rand, trebuie sa deveniti constienti de faptul ca trebuie sa va ingrijiti fata. Dimineata spalati-va bine fata cu un sapun pentru ten sensibil. Sapunul trebuie sa il folositi numai pentru a va spala pe fata, nu si alte zone ale corpului. Uscati-va apoi cu grija. Umezeala poate favoriza aparitia cosurilor. Seara, repetati ritualul. Astfel veti indeparta murdaria si pe bacteriile pe care pielea le-a colectat in timpul zilei. In acest fel pielea va fi curata iar cremele de prevenire a cosurilor vor fi mai eficiente. Totusi, nu trebuie sa va spalati in exces intrucat pielea se va usca si irita favorizand astfel aparitia cosurilor.

2. Aveti grija sa nu va sparge-ti cosurile. Daca faceti acest lucru, cosurile se vor inrosi si se vor vindeca mai greu sau pot ramane cicatrici. Daca totusi doriti sa scapati de un cos, puteti minimiza raul pe care l-ati putea face urmand niste reguli: inainte de a stoarce un cos (care are obligatoriu capul alb), asigurati-va ca v-ati deschis bine porii (o baie de abur). Apoi spalati-va bine pe maini sa fiti siguri ca ati distrus bacteriile. Dupa ce stoarceti cosul, aplicati pe acel loc o solutie antibiotica.
3. Schimbati-va cat puteti de des lenjeria de pat pe care o folositi. Folosirea indelungata a aceleasi lenejerii de pat sau fete de perna favorizeaza o aglomerare de bacterii si aparitia cosurilor. Incercati sa schimbati fata de perna in fiecare zi.

4. Nu va expuneti pielea la bacterii sau produse care ar putea bloca porii. Incercati ca in timpul zilei sa va atingeti fata cat mai putin posibil pentru a va feri pielea de bacterii. Daca vorbiti la telefonul mobil, nu il atingeti de fata si incercati sa il tineti cat mai curat posibil folosind servetele antibacteriene.

5. Aveti grija ce produse de ingrijire a pielii folositi. Puteti folosi produse pentru prevenirea acneei. Cele care contin zinc sunt foarte eficiente. Folositi produse exfoliante. Incercati sa folositi produse si machiaje pe baza de apa, hipoalergenice, noncomedogenice (care nu inchid porii). De asemenea, evitati cremele foarte grase si produsele pe baza de uleiuri.

6. Daca ati facut sport sau ati fost expusi unui mediu in care ati transpirat, trebuie sa faceti dus imediat si sa va schimbati imbracamintea. Transpiratia este plina de impuritati iar hainele pot transporta bacterii.

7. Nu folositi machiaj excesiv. Aceasta poate bloca porii favorizand astfel aparitia cosurilor. Daca doriti totusi sa folositi machiaj, alegeti produse pe hipoalergenice si noncomedogenice. Seara trebuie neaparat sa curarati bine tenul de orice impuritati, inclusiv machiajul.
Bafta kiss

| justformiha a răspuns:

Eu cand am avut cosuri am folosit ''zineryt'' mi-au trecut toate cosurile si nu imi mai apar dar trebuie sa te dai in fiecare zi de 2 oriwinking