Întrebare recomandată | dragodana a întrebat:

|Cum pot face ca fardul de pleoape sa nu ajunga,dupa cateva ore, sub ochi si sa arat ca un raton.Folosesc rimel, dar tot ajunge acolo indiferent de marca.Nu folosesc farduri-crema pentru ca se strang in pliurile ochilor.Nici n-am vreun chef sa ma car cu o gramada de produse dupa mine ca sa remediez problema.Solutii? tutoriale? Ceva?

Răspuns Câştigător
| MAndreea97 a răspuns:

Shpray pentru fixarea machiajului

| dragodana explică (pentru MAndreea97):

Salut! Cred ca este o solutie buna.Inca nu am, dar vreau sa-mi iau unul de la Avon, dar tot ce am incercat, in materie de machiaj, de la ei m-a dezamagit total.Este singurul pe ca il stiu de pe piata.Stii cumva de la alta firma care sa nu fie foarte scump?

8 răspunsuri:
| Ruxandra15 a răspuns:

Foloseste o pudra buna care sa fixeze totul foarte bine.Rimelul poate fi expirat.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Ca fardurile să nu ajungă sub ochi, e nevoie să folosești o bază care are în consistență mai multă pudră pentru că asta face machiajul mai rezistent. Baza trebuie aplicată atât pe pleoapa superioară, cât și pe cea inferioară. Un primer bun e cel de la Avon, mai e unul de la essence, I love stage care e vreo 15 lei, de la ELF care e vreo 9 lei sau îți poți face chiar tu unul acasă https://www.youtube.com/watch?v=PIdOHAOnsw8, aici e rețeta, dar dacă nu ai produsele acelea, cumpără-ți direct un primer că te va ajunge mai mult să-ți faci tu unul cu acele produse dacă nu dispui de ele.Un truc pe care îl foloseam când nu foloseam bază era să aplic pudră de față pe pleoapă și sub pleoapă și machiajul rezista fără probleme. Cât despre rimel, dacă îți cade sub ochi, nu prea ai ce să-i faci decât să-l schimbi. Am avut și eu problema asta cu unul de la Max Factor, deși nu era expirat.

| dragodana explică (pentru AnnaaaMaria):

Salut! Cea mai buna baza de machiaj este Oriflame Very me.De ce sa dau 15 lei pe cel de la Avon care dai de 2 ori si se termina? Cum am spus mai sus am suferit dezamagiri crunte de la Avon make-up.Am vazut tutoriale de facut primer acasa.Am auzit ca cel mai bun este de la Urban Decay, care doar in orasele mari gasesti.Poate.Pe moment ma multumeste cel de Oriflame Very me si mai am la rand unul iluminator de la Flormar.Am mai folosit ca baza de machiaj Oriflame Very Me Balm Bliss, crema BB.Nu mi-a placut deloc.De abia se intinde.Rimelul nu cade, doar fardul.Acum am rimel de la Oriflame Very Me cu capac mov si Rimmel Scandal'eyes Show-off.My God e prost.Periuta interesanta, chestia din tub(crema) pare ca nu incarca periuta bine.Mersi de sfaturi, dar voi incerca un spray de fixare a machiajului. Apropo, stii unul bun? Nu ma incanta sa iau de la ELF pentru ca e doar 1 produs.Ar trebui sa iau mai multe ca sa se merite transportul si nu am nevoie de ele.

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru dragodana):

Am zis și eu din auzitelaughing) fetele în general sunt mulțumite de acele produse. Eu folosesc una de la KIKO dar știu că pe la noi nu se găsesc. Primer Potion de la Urban Decay era renumit pentru cât era de bun, dar i-au schimbat formula într-una uleioasă... Despre spray de machiaj, dacă vrei de la elf poți cumpăra când este vreo ofertă cu transport gratuit la produse de peste 50 de lei, ceva de genul... spray-uri fixatoare une sunt de la urban decay si makeup forever dar le găsești doar în Sephora. Să știi că și apa termală fixează machiajul și o găsești în farmacii, mai ales în Sensiblu

| dragodana explică (pentru AnnaaaMaria):

Salut! Cred ca spray-ul termal este o idee foarte buna.Am sa incerc.Sorry ca nu iti pot da fundita.Cu proxima ocazie.

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru dragodana):

Nu este nicio problemă. Apa termală nu afectează ochii, însă nu folosi spray fixator în zona ochilor pentru că are multe chimicale și ochii sunt foarte sensibili

| bia338 a răspuns:

Cea mai buna solutie ar fi un spray pentru fixarea machiajului cred ca e cea mai eficienta solutie :*