| sissy a întrebat:

Stiti vreo metoda de crestere mai rapida a unghiilor? Imi cresc foarte incet, le-am lasat sa creasca toata vara (fiind patrate) dar cresteau foarte greu si se rupeau cate 3-4 si de la o mana si de la alta si trebuia sa le tai pe toate. Dupa o multime de incercari m-am hotarat sa le rotunjesc(nu ma pricep la dat forma unghiilor dar le-am facut cum am stiut crezand ca macar rotunjite nu se mai rup in halul ala). Acum ma confrunt cu aceeasi problemastraight face. Nu imi cresc, parca stau in loc si de aceea vreau sa fac ceva sa imi creasca mai repede.Cunoasteti vreo modalitate?

32 răspunsuri:
| MissCamelia a răspuns:

Ia-ti intaritor farmec de la farmacie, aplica in fiecare seara ulei de reicin cald pe unghii, pentru mai multe informatii despre cosmetice si frumusete, intra pe blogul meu, gasesti adresa la profilul meu de pe TPU. xoxo

| DeeaPustoaica a răspuns:

Asa e si la mine...pai foloseste lac intaritor, maseaza`le cu crema, studiaza mai multe despre unghii pe www.mavala.ro (e un site foarte bun. eu mi-am ros unghiile si am scapat dea sta cu Mavala STOP) Succes.

| DeeaPustoaica a răspuns:

Nu conteaza. Doar am dat un exemplu sa te convingi ca produsele mavala sunt bune.winking Daca nu primesti sfaturi mai bune imi dai mie fundita? happy merci big grin

| DeeaPustoaica a răspuns:

Hmmm...in ulei fierbinte? La mine nu prea merge asa ceva. Dar merita incercat.

| DeeaPustoaica a răspuns:

Stai asa... mi-am amintit.Am un ulei care trebuie doar sa il pui in ceva, sa tii mana in el vreo 5 min. Nu trebuie sa fie fierbinte etc. Nu stiu daca iti va beneficia cresterea unghiilor dar na...se numeste, "Ulei pretios pentru unghii Arnica Essentiel" si este de la Yves Rocher
Descriere produs:
Flacon 100 ml.
Elixirul frumusetii pentru maini si unghii. Un produs de manichiura de exceptie, care hraneste si catifeleaza mainile, FORTIFICA UNGHIILE. Atat. Deci se gaseste la Yves Rocher(firma).

| DeeaPustoaica a răspuns:

Din contra, nu e complicat doar ca poate nu are uleiul acesta. E mai simplu pentru ca trebuie doar sa bagi unghiile in ulei, fara sa fie fierbinte etc.

| sissy explică:

Multumesc pentru sfat Deea si as mai vrea specific ca eu nu le rodbig grin am uitat sa mentionez mai sus

| sissy explică:

Am invcercat faza cu uleiullaughing dar nu am stiut nici cat sa tin mana in el, nici ce sa fac dupa aceea adica daca sa ma spal pe maini sau trebuie sa mai stau cu uleiul pe unghii etc...As vrea inca ceva informatii la procedura astahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cufundate in ulei cald cat de fierbinte poti, este o metoda simpla si sigura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Deea de ce te complici, ti-a scris @Lora, 15 minute, pe urma te stergi, activitatea uleiului fierbinte este apreciata de unghie, Repeti in fiecare seara, eu cand eram eleva veneam acasa aveam tavitza mea una de cozonaci in care imi bagam unghiutele, mi-am adus amin te ca am luat niste portii zdravene de calciu pentru ca, crescusem mult si de aceea mi se exfoliau unghiile, organismul ia din interior din alte parti si duce calciul si mineralele unde este nevoie masiva de ele, coloana oasele mari, de aceea sufera unghiile parul, in perioada de crestere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Folosește minim 2 luni de zile, zilnic ulei de ricin.
Aplici pe unghii și lași să acționeze timp de 30-60 de minute. De preferat este să aplici seara, atunci nu mai intri în contact cu apa sau orice altă sursă care atinge unghiile.
Nu este de neglijat nici medicul specialist dermatolog.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar nu este mare lucru sa-l incalzesti, eu am folosit ulei comestibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca alea de la mavala,,, am sa icep si eu sa le folosesc ca si eu imi rod unghiile si nu ma pot lasa de obiceicryingcrying,,, am inteles ca sunt bune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ca nici mie numi cresc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am aceeasi problema am 16 ani ma cheama iuliana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa le bagi in ulei dar uleiul sa nu fie foarte fierbin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stoarce zeama unui castravete intr-un bol de plastic, si in fiecare seara stai cu unghiile in zeama cam o jumatate de ora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ungiile nu imi cresc de loc cam sa fac sa creasca mai repede?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste diferite tratamente de la avon(intaritoare)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte incercam chestia aia cu uleiul cald si chiar mi se intarisera dar acum de vreo luna nu am mai incercat si mi s-au imuiat de tot incearca faza cu uleiul cald merge:-d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa iei un tratament pentru asa ceva, in genera...eu gasesc tot ce imi trebuie la farmacie, iti urez succesbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai trebuie sa consumi calciu vitamine fier. dupa aia trebuie sa nu tile dai de multe ori cu oja in timpul cresterii si succes in continuare pup.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-un vas amesteci o lingurita( de ceai)de otet cu o lingurita de ulei! de 2 ori pr zi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu stiu o metoda ca eu asa am fc :::deci:::trebuie sa lucrezi mai mult cu apa maxim 2 saptamani si vei avea unghiile mari si frumoase eu asa am fc mult succes
love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa tii mainile in apa calda cu sapun. apa calda iti va imuia cuticulele permitand unghiilor sa creasca mai repede. incearca sa faci asta zilnic sau macar la 2 zile. nu e nevoie decat de 5 minute /zi si intr-o saptamana vei avea rezultate multumitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi dar de care uylei se foloseste de masline sau normal?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ti le moi in zeama de lamaie

| BlueBubble a răspuns:

Încearcă să-ţi ţi unghiile într-un vas cu apă călduţă, câteva picături de ulei de măsline şi suc de lămâie (stors de la o jumătate (cred că este de ajuns jumătate) de lămâie proaspătă) şi ţi-le ţi acolo vreo 10 minute, apoi te speli pe mâini cu apă călduţă şi săpun!

Succes! :*

| emmayhr a răspuns:

Sissy, eu folosesc urmatoarea reteta: seara inainte de culcare, pun mainile intr-un castronel cu apa si sare (5-7 min - ajuta la intarirea, si cresterea unghiilor), iar la final, cu un tampon de vata imi masez fiecare unghie in parte cu ulei de masline. (uleiul trebuie cat de cat sa se absoarba. ajuta la crestere.). P.S In cazul in care nu ai ulei de masline poti folosi in acelasi scop si ulei de floarea-soarelui incalzit. Nu fierbinte!
Sper ca ti-am fost de ajutor. La mine a functionat.

| elly_7539 a răspuns:

Poti incerca si cu lamaie: tai lamaia pe jumatate(si folosesti doar o jum) si masezi unghiile cu ea, poti face asta o data sau de doua ori pe saptamana.metoda e buna pentru intarirea unghiilor, de altfel si uleiul incins e la fel de bun.
Baftahee hee