| maria_4734 a întrebat:

Vine vara as vrea niste ideei de ceva ca sa am un abdomen perfect va rogg mult funda :X:X: FUNDOOOOAIEEE

Răspuns Câştigător
| diana_6879 a răspuns:

Da poti face abdomene (abdomenuri)

10 răspunsuri:
| kiss99 a răspuns:

Ia-ti netle fitnes eu am incercat si e foarte bun
fa mai mult sport
incearca sa nu mai mananci asa multe dulciuri si chestii care contin zahar, fast-food si chestii care nu sunt bune organismului

Mananci la diverse ore, ciugulesti cate ceva tot timpul, poftesti mereu la dulciuri si aripioare de pui prajite: toate sunt dusmanii sanatatii tale. In primul rand, elimina alimentele grase din frigider si din meniul tau zilnic. Renunta si la sucurile acidulate si cauta celelalte cauze care favorizeaza depunerea kilogramelor in plus.

In primele zile, elimina 500 de calorii
Este suficient sa slabesti primul kilogram, apoi iti va fi mult mai usor. Pentru inceput, elimina 500 de calorii pe zi. Daca iti este greu sa calculezi caloriile de pe etichete, fa o ora de sport pe zi. Scopul tau este sa slabesti cel putin 5 kilograme. Odata ce ai facut primul pas, urmeaza sfaturile de mai jos si continua sa faci mai multa miscare.

Renunta la gustarile dintre mese.
Cand simti nevoia sa rontai covrigei, alune sau batoane de ciocolata intre mese, inseamna ca te supara ecva, ca esti stresata sau plictisita. Chiar daca ciugulesti de foame, este bine sa renunti la acest obicei cu efecte devastatoare in timp. Nu sari peste micul dejun, manaca exact atat cat iti trebuie la mesele principale, si inlocuieste gustarile cu fructe. Cand iti este foame, poti servi jumatate de mar sau un iaurt slab cu cereale integrale.

Consuma alimente foarte sarace in grasimi
Toate alimentele semipreparate, pizza si dulciurile contin cantitati foarte mari de calorii, lipide si glucide. Trebuie sa renunti la ele din prima zi in care incepi dieta, deoarece organismul supus regimului va retine mult mai repede grasimile. Inlocuieste-le cu salate si legume, carne de peste sau de curcan. Eliminarea grasimilor inseamna si sacderea cantitatii de colesterol.

Redu portia din farfurie.
Chiar daca nu esti plinuta, dar vrei sa ai un meniu echilibrat si un tonus ridicat, trebuie sa mananci numai atat cat iti trebuie. Incearca sa reduci treptat cantitatea de mancare pe care ti-o pui in farfurie, astfel incat sa te scoli de la masa cu senzatia ca nu iti mai este foame. Redu inclusiv portia de friptura, chiar daca este facuta la gratar.

Fa multa miscare.
Activitatea fizica este aliatul de baza al acestei diete. In primul rand, gimnastica, arde caloriile, apoi te ajuta sa capeti o forma mai zvelta. Chiar daca schimbi dieta, nu renunta la bunul obicei de a face miscare. Nu trebuie sa devii sportiva, dar plimbarile lungi, pe jos sau cu bicicleta, inotul si alergarile usoare in parc elimina grasimile si iti fortifica inima. Fa miscare 30 sau 40 de minute zilnic.

Schimba-ti stilul de gatit.
Incearca sa folosesti cat mai putin ulei de floarea soarelui la gatit si schimba-l cu ulei de masline ori de cate ori poti. Gateste mai mult la aburi, pe gratar sau in tigai de teflon. Variaza alimentele cat de mult posibil si inlocuieste sucurile acidulate cu ceaiuri din plante sau sucuri, fara adaos de zahar.

De ce dureaza atat de mult sa slabesti?

Cu cat slabesti mai lent cu atat vei putea sa te mentii mai slaba mai mult timp(saptamani, luni sau chiar ani), chiar si daca renunti la dieta si sport. Slabirea rapida duce la cunoscutul efect "eu-eu", adica ingrasarea la fel de rapida.
Slabind lent ai siguranta ca modul tau de viata se schimba in bine.
In 6 luni poti slabi sanatos 12kg de grasime(daca ai de unde bineinteles).Ce sa mananci?
Carne slaba, peste, branza slaba, iaurt, oua, legume, fructe, nuci, seminte, cereale integrale. Fiert, gratar, la abur, la cuptor, crud.

Ce sa nu mananci?

Dulciuri de orice fel, zahar, cascaval si branza topita, paine, cartofi, orez, fast food, margarina, unt. Citeste si despre Cei cinci NU.
Invata sa citesti etichetele si evita produsele cu: grasimi vegetale hidrogenate sau partial hidrogenate, uleiuri vegetale hidrogenate, zahar, amidon, proteina de soia, arome, indulcitori, sare. Alege alimente din Lista cu alimente pentru slabire.

Suplimentele nutritive ajuta

Da. Sunt naturale, contin in forma unei pastile vitaminele sau mineralele din cantitati mari de mancare, nu dau dependenta, ajuta organismul sa se adapteze la stress. Exista si suplimente care inlocuiesc mesele, reduc depresia, dau energie, te ajuta sa scapi de grasimea din zonele dificile etc.
Trebuie sa mananci de cel putin patru ori pe zi. Chiar daca ti se pare mult. Respecta regulile de mai sus atunci cand alegi alimentele. Planifica. Gandeste-te de seara ce vei face a doua zi, la ce ore Trebuie sa mananci, unde vei fi in acel moment si daca poti cumpara ceva sanatos. Iti poti lua de acasa o cutie de branza, un piept de pui cu legume fierte, o bucata de somon la cuptor cu broccoli, 50g de nuci, un shake proteic. Toate costa mai putin decat o bere sau un pachet de tigari, pot fi tinute in geanta sau chiar intr-o mapa, pot fi mancate oriunde si oricand.
Nu trebuie sa ai in frigider decat alimentele pe care ai voie sa le mananci.

Ce se intampla daca trisezi?

E normal. Totul este sa tinem excesele sub control. In timp vei reusi sa te abtii. Citeste si despre Cat te da inapoi o abatere si Greseli din obligatie.
Trebuie sa bei apa. Nu suc, nu cola, nu alcool. Cel putin 2 litri pe zi. O sa iti rezolve si eventualele depresii, celulita, apa retinuta in corp, durerile de cap, durerile de spate si incheieturi. Ca si la mancare: ia 0.5 litri de apa cu tine oriunde ai fi.
Cat sport?
Incepe cu 1-2 sedinte de 30 de minute pe saptamana. Nu trebuie sa dai totul de la inceput. Dozeaza-ti efortul si asculta-ti corpul. Nu forta. La fiecare cateva saptamani, daca ai energie si timp mai baga 1-2 sedinte de antrenament si mareste la 45 de minute durata. In final, o zi pe saptamana trebuie sa fie libera. Combina mai multe tipuri de antrenament: Bodybuilding, Pilates, Yoga, TaeBo, Step-Aerobic. Dupa antrenament trebuie neaparat sa mananci, indiferent ce ora este.

Ai timp destul sa faci sport

Sportul se poate face oriunde, in sufragerie, in drum spre serviciu, la birou, la club, pe camp, la sala. Chiar si 30 de minute de 3 ori pe saptamana sunt mai mult decat suficient pentru majoritatea oamenilor. Deci am timp sa fac sport. funda?

| ionica56 a răspuns:

Sala opreste cresterea! Iti dau un sfat daca te indopi si apoi faci cate abdomene vrei tu. degeaba.
Fiindca mancarea inca nu e digerata.
Eu fac dimineata. cate 100
Si seara la fel.
Asaa e cel mai bine. In timpul noptii nu mananci nimica.
Si asa nu se va depune ce ai mancat in timpul zilei.
Pup.
Fundapuppy dog eyes?

| gabrielutzu a răspuns:

Mananca NEAPARAT muuuulta slanina! si vea avea un abdomen perfect! Funda please!

| geany98 a răspuns:

Maria si eu trec prin aceeasi problema! toate pers au zis ca m-am ingrasat si ca no nu arat asa bine si de atunci am facut sport si nu am mai mancat niste alimente care ingrasa si nu am mai pus pe mine doar ca acum incerc sa dau jos! fa mult sport si mananca multe frute si legume si bea mult ceai si o sa reusesti! bafta!

| Vlad_5409 a răspuns:

Inceraca sa manaci mai slab adica fara carne multa si fara mancaruri grase.Si sa faci in fiecare seara si dimineata cate 20 abdomene! fUNDA

| Paula_6492 a răspuns:

Salaa`love struck...functsioneaza` daca t apuci d acu`happywinking

| Paula_6492 a răspuns:

Abdomene`smug

| Paula_6492 a răspuns:

Dar nu fa mai multe de 150 p zi`. pentru ca dupa tsi s... schimba raw d tot.