| Sweetllemon a întrebat:

Violetul de gentiana si albastrul de metil se pot folosi si pentru vopsirea parului?

Mai exista si alte astfel de modalitati de a-ti vopsi parul?

Răspuns Câştigător
| adyth a răspuns:

Da dar nu tin.si violetul de gentiana sau cum se scrie...cam ataca parul o. O
CU albastru de metil...iese verde
ambele incercate de mine big grin .iese fain dar nu ti le recomand
Mai bine foloseste sampon pentru "colorat" insa nu stiu daca are si culori... dintr'astea.
mai sunt si spray'uri... dar nu sunt asa de stralucite.
P. S: cele doua nu sunt vopseluri.

49 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Cu violet de gentiana poti sa schimbi nuanta parului, insa va trece dupa cateva spalari. Cu albastru de metil, nu as incerca... desi am vazut care sunt efectele lui.
Poti sa folosesti Henna, care se gaseste in nuante de blond, roscat, saten si negru.

| CookieMonsta a răspuns:

Nu m-a lasat rabdarea sa citesc toate comentariile dar vine acum si alta experienta : Nu am incercat niciodata violet de gentiana insa sunt o ' fana ' a albastrului de metil. Din raspunsurile care am apucat sa le citesc nu am inteles cum nuanta lor iese verde si verde inchis, eu sunt satena si am o bucata de par decolorata pe care aplic albastru de metil in combinatie cu apa si imi iese o nuanta minunata de albastru, gen asta : http://www.tencuieliprofy.ro/......astru.jpg, poate doar un pic mai deschis. Dupa vreo 2/3 spalari devine bleu cu tente de verde deschis. Acum fiind vara si vazand ca toti se vopsesc, vreau sa imi decolorez si varfurile si sa imi fac parul in mai multe nuante, dar in afara de vreo 3/4 nuante [ printre care astea 2, rosu care vad ca e un must pentru toti si roz care nu e genul meu ] nu mai stiu, asa ca daca mai dai de ceva, spune-mi, te rog.

| Silvia a răspuns:

Le-am incercat pe amndoua si violetul de gentiana mi-a iesit negru, iar albastrul de metin verde aprins... poti folosi vopseluri normale care tin 6 saptamani si mai multwinking

| kuka a răspuns:

Am folosit violet de gentiana, mi-a facut parul negru cu reflexe violete happy dar nu e permanent, dupa cateva spalari se duce

| apalipis a răspuns:

Da, se pot folosii pe par si nu iti dauneaza in nici un fel. Daca doresti sa folosesti oricare din cele doua si culoarea sa-ti iasa asa cum vrei, decoloreaza-te.
Eu mi-am decolorat sectiuni de par si am dat cu albastru de metil si a iesit genial.
Am folosit albastru de metil de o gramada de ori si parul meu nu are nici o problema big grin.
Inafara de cele 2 vopsele, pe care le gasesti la farmacie, mai exista una, numita Castelanie care este roz.
La albastru de metil, cu cat il speli mai des, culoarea tinde spre verde. Ceea ce e si normal caci la fiecare vopsea, datorita spalarilor, culoarea iese.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu violetul de gentiana mi-a iesit albastru/violet

mai folosesc carmin pentru suvite roz si sampon pentru par alb de la londcolor pentru nuante de gri/violet

intr'adevar se duc dupa cateva spalari da mie cel putin imi plac happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai poti sa mai incerci si tinctura de castelani pentru par roz. am incercat. tine km o saptamana. da pe suvite blonde tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albastru de metil este incercat de mine de mai multe ori pe par. Un par de o culoare mai inchisa; iti scoate o culoare de un verde foarte inchis. Nuanta de verde se obseva mai mult la soare. Violetul de gentiana, depinde cat pui : Experienta mea de ani de zile iti spune ca, nici una din cele doua solutii nu-ti ataca parul.

| Andreeadenisa12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii, asta vara m-am dat cu albastru de metil pe par si mi-au iesit pe scalp niste bubite cu matreata lipita de ele. Stii ce pot fii sau daca sunt de la albastru de metil?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai e si "castelani". care iese roz. :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc si albastru de metil si violet de gentiana pentru a-mi face parul blond cenusiu.Sunt foarte multumita.De ani de zile caut o solutie pentru ca samponul nu-mi prinde si cenusiul din vopsea se duce dupa cateva spalari.Amestec intr-un vas de 1 litru 3 picaturi de violet si 3 de albastru de metil si umplu cu apa.Il torn pe par la clatire cu kpul in jos si apoi dau balsam.Atentie la cantitate de solutii, dc pui mai mult iese fie violet, fie albastru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albastru de mitilin l-am folosit pe par gri vopsit si a iesit albastru. dar cele doua violetu' si albastu' folosite odata la mine pe par nu se mai duc... a trecut 2 saptamana si s-a dus f putin.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am folosit eu albastru de metil pentru suvite, direct din sticluta. Mi-a iesit turcoaz big grin Daca dai prea mult iese verde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sty sa le folosesty iese albastru de metil da nu iti baga o tona si va iesi baga si un strop de albastru de metil si aduga apa draga mea si mai decoloreazate intay

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. fuxina. e roz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. fuxina. e roz. e ceva medicinal.nu afecteaza happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat pentru prima data sa ma fac cu violet de gentiana pe par, dar din pacate mi s-a impregnat culoarea si pe scalp. Stiti cumva cum poat sa indepartez aceasta culoare de pa scalp?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai exista si rosu carmin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se poate iti recomand a folosit o prietena si zice ca e super a avut suvite roz si verde da dupa cateva spalari se duce si mai ales daca te speli de mai multe ori pe saptamana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care ma poate ajuta si pe mine ca am parul saten si daca imi fac suvite cu albastru de metil ce culoare obtin sau cu violet de gentiana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am facut si eu suvite cu carmin violet de gentiana, castelani si metil.Albastru a iesit cam inchis.pe parul meu saten pare a fii negru cu o mica tenta albastra. Daca va faceti nu puneti mult si diluatil cu putina apa.Gentiana a iesit un violet iarasi cam inchis. cel mai bine e sa le diluati.Carminul a iesit bine.destul de deschis si imi place ca da spre rosu aprins.Castelani.nu e mare diferenta de gentiana, sunt cam la fel.numai ca Castelani e mai roz.Sunt cat de cat bunicele.Insa la mine, dupa a doua splare s-au cam dus. am ramas cu suvite gri.albastrul e verde.mai mult cachi.Rozul aproape blond.In total am dat pe ele 24 de lei.Cred ca era mai bine sa-mi iau o vopsea pentru ca tinea mai mult si chiar daca ziceti ca va ataca parul.si astea il ard putin.Bafta!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am facut si eu suvite cu carmin violet de gentiana,castelani si metil.Albastru a iesit cam inchis.pe parul meu saten pare a fii negru cu o mica tenta albastra.Daca va faceti nu puneti mult si diluatil cu putina apa.Gentiana a iesit un violet iarasi cam inchis.cel mai bine e sa le diluati.Carminul a iesit bine.destul de deschis si imi place ca da spre rosu aprins.Castelani.nu e mare diferenta de gentiana,sunt cam la fel.numai ca Castelani e mai roz.Sunt cat de cat bunicele.Insa la mine,dupa a doua splare s-au cam dus .am ramas cu suvite gri.albastrul e verde.mai mult cachi.Rozul aproape blond.In total am dat pe ele 24 de lei.Cred ca era mai bine sa-mi iau o vopsea pentru ca tinea mai mult si chiar daca ziceti ca va ataca parul.si astea il ard putin.Bafta!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am folofit voletul de gentsiana sh mi-a iesith verde deschis... sh movlaughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosit*
violetul*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se poate folosi si ca vopsea de par. de exemplu prietena mea are 13 ani si il foloseste, la fel si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa iti iasa violet, oxideaza'l.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am folosit recent albastru de metil, dar culoare finala variaza in functie de culoarea parului. Daca e blond platinat sau decolorat, iti va iesi perfect albastru. Daca esti satena va iesi verde.Eu am culoarea parului plasata intre cele 2 si mi-a iesit un turcoaz foarte frumos.Norma,aceste 2 produse nu sunt fabricate pentru colorarea sau nuantarea parului.De fapt, acestea sunt dezinfectante. Daca vrei sa la utilizezi in nuantarea parului nu e nici un fel de problema.Iti voi explica pasii pe care trebuie sa ii urmezi.
1.Pregateste culoarea aleasa, o pensula special pentru colorarea parului(in cazul in care nu ai pensula pentru aplicarea vopselei, poti sa aplici substanta cu mana, folosind manusi chirurgicale, care se muleaza pe mana si permite manevrarea produselor cu usurinta), substanta si da drumul la robinet(temperatura apei nu conteaza).
2.Umezeste pensula(sau manusile) fara a le scutura.
3. Aplica pe suprafata pensulei sau pe manusile umede substanta de colorare dorita.
4. Aplica pe suvita de par aleasa, nu doar la suprafata, ci pe toata suvita.
5. Dupa finalizarea procedurii usuca suvita de par.
Atentie!
Nu clati dupa colorare! Marea parte a compozitiei colorantului va curge iar culoarea nu va mai fi una intensa!
Nu stiu cum se procedeaza daca vrei sa aplici colorantul pe tot parul. Dupa cateva spalari se duce, in functie de cantitatea aplicata pe suvita respectiva.Acest procedeu este valabil numai in cazul acestor 2 substante.In cazul in care ti'ai cumparat uin nuantator special pentru colorarea parului iti recomand sa citesti cu atentie prospectul sau eticheta si urmeaza pasii indicati.De alte culori, sincer, nu am auzit.Intreaba farmacista despre alte culori, specificand utilizarea acestora pentru a'si da seama de produsele pe care trebuie sa ti le prezinte.Eu am folosit albastru de metil pentru ca nu am gasit nuantator albastru, dar sincer, iti recomand nuantatorul special pentru par care nu contine amoniac si nu afecteaza parul.Cauta in magazinele universale, in supermarket nuantator Movie Colors.Se gaseste in nuantele de roz, albastru, violet, rosu, rosu inchis, portocaliu si alb inspre gri. Daca vrei culori normale, ca obisnuitele vopsele, cum ar fi negru, blond, roscat sau saten, cauta nuantatoarele Loncolor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sampoanele colorante distrug parul mai rau decat violetul de gentianastraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am facut acu cateva zile violet de gentiana.sh mi-a iesit chiar foarte violet, sh acum nu prea vrea sa se duca...ca m-am apalat de vreo doua ori si nu s-a dus mai deloc sh as cam vrea sa se duca ca m-am cam plictisit de violetu astahappynu stiti cu ce as putea sa-l scot mai repede?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce naiba sa mai fac
nu mi-a iesit cu albastru de metil culoarea dorita
cum sa mi-l aplic pe par
eu mian bagat mana cu tot
si am iesiit de acolo de parca as fi fost din filmul avatarrolling on the floorlaughinglaughinglaughing

| apalipis a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta pentru ca nu ti-ai decolorat parul, probabil big grin