Întrebare recomandată | bleakk a întrebat:

Am si eu o problema...M-am maturizat dintr-odata si mi-am dat seama ca trebuie sa ma pun serios pe treaba pentru a-mi asigura viitorul.Parintii mei sunt oameni simplii,tatal meu este muncitor in constructii,iar mama mea este casnica.Mi-au oferit o educatie buna zic eu,si au sperat ca macar eu,daca nu fratele meu, sa-i mai "ridicam" si pe ei.Sunt baiat cu medii mari la scoala,la clasa de bilingv, sunt clasa a 11-a,insa nu stiu exact ce imi place, pana acuma recunosc am invatat doar pentru note fara a reusi sa acumulez informatii dintr-o singura parte mai mult sau sa ma atraga ceva in mod cert.Acum incerc sa imi indeplinesc anumite obiective cum ar fi sa am si eu sa fie acolo:ECDL-ul si Cambridge-ul. Vreau sa ma pregatesc pentru astea 2, dupa care va urma BAC-ul insa intreb,cum va ma ramanea timp sa gasesc acel lucru care ma atrage sa-l fac daca voi fi ocupat cu astea.E inca timp recunosc,insa vreau si niste sfaturi din partea unor oameni seriosi si care au reusit sa faca ceva in viata din punct de vedere profesional,nu vreau sa fac ca dvs.,ci doar sa ma ghidez,ca in viata,din pacate, parintii mei nu au putut.

Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Ca parintii tai nu au reusit sa ajunga oameni sus-pusi, asta nu trebuie sa le-o reprosezi. Important e ca tu ai o educatie buna si niste valori!
Sfatul meu este sa investesti in tine cu orice ocazie. Mergi la facultate dupa BAC! Asta e musai. Pana atunci te sfatuiesc sa participi la concursuri, olimpiade, sa scrii la revista scolii, sa faci voluntariat, sa cauti oportunitati de a participa la scoli de vara si traininguri (din acelea gratuite). Dupa ce ajungi la facultate, implica-te in asociatii studentesti, ligi studentesti, voluntariat in continuare, eventual aplica pentru burse in afara.
Toate astea iti vor deschide multe usi mai tarziu.
Ce mai poti face este sa citesti tot ce prinzi despre dezvoltare personala si sa aplici. Cauta si pe youtube videoclipuri motivationale. E important sa nu te descurajezi si sa continui cu atitudiea ata pozitiva si sa mergi pe drumul asta pentru ca numai asa ai sa poti ajunge unde vrei. Mult succes!

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Tinand seama ca ai in fata doua mari examene, bacul si facultatea, aloca-ti pentru ele cea mai mare parte din timpul tau. Daca-ti mai ramane un rest de timp, atunci il poti aloca pe acesta pentru realizarea si a altor obiective. Spor la munca!

| zickuo a răspuns:

Stii ce am citit odata?
,, Un om care nu se poate imagina director, teoretic, are sanse foarte mici sa ajunga director...''
O chestie, TREBUIE sa te fi atras putin mai mult pana acum, chiar daca nu ti-ai dat seama... Deci fa si un exercitiu de imaginatie...

Oricum, TOT respectul meu pentru notele care le-ai acumulat pana acum.

| bleakk explică (pentru neutrino):

Pai da mai neutrino, dar tocmai asta e intrebarea.Ce facultate? Ca doresc in paralel sa ma pregatesc si pentru bac si facultate. Spre exemplu, ar putea fi o combinatie, Facultatea de Automatica si Calculatoare-Bacul la Mate, Romana + FIZICA(CA TOT SE DA LA ADMITERE) si asa as invata ceva in plus.Insa vreau sa stiu daca CHIAR imi place aceasta meserie,daca imi place matematica, informatica, fizica, eu sunt capabil sa invat si am discutat cu cateva persoane si as avea timp, insa vreau sa simt PLACERE pentru ele.

| KALASHER a răspuns:

Sunt mai mic decât tine(13 ani), știu că nu am ce căuta aici...dar încerc mai mult să te încurajez!
Eu stiu că există câțiva pași pentru a-ți asigura viitorul și pentru a fii fericit:
1.descoperă-ți talentele(vocația)
2.dezvoltă-le până vei devenii foarte bun în ceea ce faci
3.Practică-le(aici depinde ce îți place să faci ex:îți place să lenevești și să stai
la calculator, atunci îți faci un site, ceva...ideea e să ai încredere în tine)
Uite 3 sfaturi
1.(te ajută să-ți descoperi talentele) nu spune niciodată NU experiiențelor noi.
2.să nu lucrezi niciodată ca angajat pentru cineva(deoarece tu deocamdată lucrezi pentru tine, nu? și stai 8/24 și lucrezi...îți pierzi viața)este probabil cea mai mare prostie pe care o poți face deoarece fiecare om se naște cu un talent.e păcat să-l irosești în felul acesta!
3.Fă întotdeauna ce-ți place pentru că și așa poți face bani,urmând exemplele de mai sus! Dacă te duci direct pe ideea banilor(ex: inginer/programator) și nu îți place ceea ce faci,mai bine stai acasă și aștepți să mori de foame.

P.S: Este doar o încurajare, eventual doar câteva idei de bază, nu cer fundă (știu că nu-i asta ceea ce cauți, aștepți idei de la oameni care au reușit) însă tot ceea ce te rog este să iei în seamă răspunsul! Baftă, sper să reușești în viață.

| bleakk explică (pentru KALASHER):

Chair daca ai 13 ani, gandesti matur si respect ceea ce ai spus, te pot premia si cu o funda, insa stiu ca nu asta doresti.Insa totusi, multi oameni lucreaza ca angajatii si fac ceea ce le place, castiga un anumit salariu si sunt multumiti.Tu cum ti-ai imagina o lume in care fiecare ar fi PATRON? ..Astfel nu ar mai exista angajati, deci nu e ceva rau in a fi angajatul cuiva, crede-ma.

| KALASHER a răspuns (pentru bleakk):

Sigur,spun și eu ce gândescwinking dar eu cred că nu e bine să te limitezi la a fii angajat fără măcar să încerci să faci ceva mai bun cu viața ta... știu că probabil tu îți dorești stabilitate în viață, un salariu fix! Dar crede-mă că ai putea face ceva mai măreț!

| bleakk explică (pentru KALASHER):

Se poate, dar spre exemplu. Poti munci 5-10 anii, poti strange banii dintr-un salariu fix, dupa care poti pleca pe "cont propriu".

| KALASHER a răspuns (pentru bleakk):

Dacă cu banii aceia investești în afacerea proprie...e bine și așa happy