| Anonim65564 a întrebat:

Buna,dupa terminarea liceului,se poate alege orice facultate doreste elevul,indiferent de profilul urmat in liceu?
In cazul meu,sunt la profil teologic(motive personale/poveste lunga) si ma intereseaza o facultate de informatica sau mecatronica,as merge mai mult pe informatica,mentionez ca vreau strict informatica,nu si matematica, desi stiu ca se studieaza in primii 2 ani,nu este problema de pregatirea din liceu, pentru ca deja invat singur programare si fac meditatii la matematica tocmai pentru facultate.Chiar sunt pasionat de acest domeniu si vreau sa progresez.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, sigur ca se poate, nu este prea important profilul liceului absolvit, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere.

mira
| mira a răspuns:

Te incurajez sa urmezi acest profil.Este de viitor si conteaza ca te pasioneaza acest domeniu.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Toate cele bune!

| Anonim65564 explică:

Eu nu dau bac-ul la mate, il dau la istorie in locul matematicii, la unele facultati se cere 50% media la mate, 50% media la bac, se poate lua in considerare media de la istorie?

| bursuc001 a răspuns (pentru Anonim65564):

DEGEABA laşi "comentarii" AIUREA, la sfârşitul răspunsurilor primite, la 7 zile după ce ai postat întrebarea, că NU mai le citeşte nimeni ( nimeni NU ştie că ai mai postat ceva acolo )!

Atunci când vrei să răspunzi unui user, TREBUIE să apeşi pe "Raspunde" aflat SUB răspunsul dat de userul respectiv, acolo ţi se va deschide o "casetă" ( de dialog ) în care-i scrii mesajul/răspunsul!

În acest mod, userul respectiv va primi o NOTIFICARE şi va ŞTII că i-ai trimis un răspuns.
În caz contrar, el NU ştie că cineva i-a răspuns la mesaj.

Acum am dat întâmplător peste întrebarea ta ( aceasta ) şi am observat că ai răspuns ( incorect )!

REVENIND la întrebarea ta - La acele facultăţi NU se poate înlocui proba/nota de la Matematică cu cea de la Istorie!
Pentru a te putea înscrie acolo, va TREBUI să termini un liceu la care se dă BAC la Matematică!

Oricum, ţi-am EXPLICAT şi anterior!
http://www.tpu.ro/......a-nota-de/

Văd că pricepi cam GREU Limba Română :(

O zi frumoasă!

| MicuGeorge a răspuns:

Da, poţi adera la orice facultate vrei, totul ţine de media generală de la bacalaureat, altceva nu ai nevoie. Şi eu vreau tot programator să mă fac.