| Morrona a întrebat:

Bună! Sunt in clasa a 12 și am decis că doresc să urmez facultatea de drept. Însă nu știu care facultate este mai bună. Iași sau București.
Și la ce mă refer prin bună:
Profesori, modul de predare, cursurile și în special căminele.
Am citit că la Iași sunt persoane care se plâng de profesori. La București au fost mutate cursurile obligatorii de Criminalistică și Criminologie la opționale. La Iași au ca opțional Medicină legală, însă bănuiesc că, la fel ca și la liceu, trebuie sa fie un anumit număr de persoane ca să se poată face acest opțional.
De ce am adus în discuție astea? Doresc ca pe mai departe să devin procuror criminalist. Și nu, nu am crescut cu seriale precum CSI, Criminal minds etc. Pur și simplu, peste 10, 15 ani mă văd investigând cazuri, lucrând în tribunale. M-am gândit la ideea de a urma facultatea de drept din București și după să aplic la master la Iași, însă dilema este, după ce sunt absolventă a facultății de drept trebuie sa fac întâi masterul apoi INM sau invers?
Care credeți că ar fi varianta ideală, se poate face facultatea la lași și dupa INM? Bucureștiul știu că este mai potrivit pentru INM.

Dacă sunt pe aici absolvenți sau studenți ale acestor facultăți simțiți -va liberi să detaliați experiența voastră. Am nevoie de ajutor.

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Foarte interesanta ideea și pe mine mă pasionează justiția, însă la fel ca tine, sunt și eu foarte curios de ce răspunsuri vei primi însă, cred că un răspuns mai concret îl poți primi aici
https://www.facebook.com/groups/1994994237310158/?ref=share
Pe TPU slabe șanse!
Bafta multa și mult succes!

| Morrona explică (pentru Hyperion7):

Îți mulțumesc mult că ai împărtășit acest grup cu mine. Nu am auzit de acesta și cu siguranță voi întreba după ce mi se va aproba cererea.
Am spus întâi să incerc pe TPU deoarece este un site mult mai deschis decât Facebook ( am avut câteva experiențe neplăcute cu acesta).
De asemenea, mult succes pe viitor și ție!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Morrona):

Cu mult drag!love struck
Într-adevăr, TPU este puțin mai deschis, însă eu am aflat multe curiozități pe acel grup și de aceea ți l-am adus ție in vedere.
In ceea ce privesc experiențele neplăcute, peste tot poți da de astfel de experiențe, deci da.
Btw, mulțumescbig grin

11 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu stiu sa iti raspund, dar voiam sa adaug ca ar fi util sa postezi intrebarea si pe grupurile de pe Facebook (de obicei fiecare facultate are: pentru admitere, pentru studenti, plus unul oficial).Si verifica calendarul cu targul portilor deschise, care se tine prin primavara. Daca ai posibilitatea sa mergi, acolo ai corturi pentru fiecare facultate unde mergi sa adresezi studentilor reprezentanti orice intrebari doresti si te ajuta mult.

Succes.

| Morrona explică (pentru dullcat):

Bună! Îți mulțumesc pentru răspuns. Cum am răspuns și la celălalt comentariu, am avut câteva experiențe neplăcute pe Facebook cu întrebările de genul și despre alte topice și am zis sa incerc aici. Cât despre zilele porților deschise, voi încerca să văd ce și cum. Îți mulțumesc!

| dullcat a răspuns (pentru Morrona):

Nasol.Cel mai probabil persoanele respective considerau ca nu are sens sa raspunzi la concurenta.Atitudinea aceasta puerila nu ar trebui sa mai existe la facultate, dar na...

| Hyperion7 a răspuns:

Și ce s-a întâmplat după?

| Hyperion7 a răspuns:

Și nu profesați in domeniu, sa înțeleg?
De justiție vorbesc

| anonim3248 a răspuns (pentru Hyperion7):

Este bine să facă dreptul.

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonim3248):

In orice caz, omul e dator să încerce

| Hyperion7 a răspuns:

Nu știu fiindcă nu mă interesează foarte mult politica, prefer sa o evit pentru liniștea mea big grin