| anonim_4396 a întrebat:

am 16 ani, locuiesc in Arad si imi caut un loc de munca, nu stiti ceva joburi care sa-mi poata garanta un salariu de minim 1000 lei? Eu ma gandeam la ceva gen constructii. As prefera totusi un job pe care pot sa-l fac si pe perioada anului scolar nu doar in vacanta de vara. Imi puteti recomanda ceva?

3 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Pot sa iti spun atat... In legislatia de specialitate exista un termen care se cheama "grup sensibil la riscuri" din care fac parte printre altii si persoanele sub 18 ani. In constructii daca te duci sa te angajezi o sa stranga din fund pentru ca existe anumite conditii sa incadrezi tineri sub 18 ani. Mai greu cu cei care nu au implinit 18 ani. E laudabil gestul tau dar cred ca ar trebui sa te mai bucuri de copilarie! Bafta oricum!

| IonutzWoW a răspuns:

1000 lei la 16 ani? Mi se pare cam mult. Poti sa te angajezi ca ospatar, poti spala vase la restaurant, sa te duci la vecinii bunicilor tai de la tara(daca stau la oras cauti alte rude).

| Roman_Florinel_1956 a răspuns:

Ospatar pe litoral