| anonim_4396 a întrebat:

am 16 ani, locuiesc in Arad si imi caut un loc de munca, nu stiti ceva joburi care sa-mi poata garanta un salariu mediu pe economie(1400lei)? Eu ma gandeam la ceva gen constructii. Vreau un job pe care pot sa-l fac si pe perioada anului scolar nu doar in vacanta. Imi puteti recomanda ceva?

22 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
1400 ron? Tu realizezi ce salariu este acesta?
Minimul pe economie nu este atât de mare!
Banii aceștia sunt luați de angajați cu studii superioare!
www.ejobs.ro
Pa, pa.

| anonim_4396 explică (pentru Legiuitoarea):

Am zis mediu nu minim.

| TheAce a răspuns:

Salut. Intrebarea ta e amuzanta prin naivitatea ei insa cred ca e de datoria noastra sa te ajutam, nu sa radem de tine. Esti pana la urma foarte tanar si nu stii prea multe despre lume. De la salariul de 1400 net iti poti lua gandul de pe acum, nu ai nici o sansa in conditiile in care nu ai 1. calificare si 2. experienta. Poti incerca insa sa te angajezi ca ajutor de ospatar de exemplu. Poate prinzi un post de vara la mare. Poti face niste bani, ai parte si de vacanta. Nu neglija insa studiile. Pe termen lung ele sunt cele care conteaza. Viata nu-i un sprint. E un maraton. Exact asa e si cu scoala. Degeaba iti doresti acum sa se invarta roata complet, acest lucru nu se va intampla iar daca te vei afunda in munca necalificata prea mult timp te vei plafona si vei uita de faptul ca fara un master in ziua de azi nu existi practic. Daca nu gasesti un astfel de job precum cel sugerat de mine atunci iti sugerez sa incerci sa te angajezi pe 4-500 ron undeva, poate vei gasi. Pe sume mai mari nu ai cum decat daca desigur cunosti parintii cuiva sau rude care au firma si care te-ar angaja in felul asta. Trebuie insa sa privesti realist problema. Fii sincer cu tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu crezi ca exista muncitor necalificat in constructie care sa castige mai mult de 1000 ron? lol... iar tu la 16 ani vrei 1400?

| Seby90 a răspuns:

Vise laughing.

Mor de ras. Fac ce 95% din oameni nu pot face pe mai putini bani x(.

| hummmer a răspuns:

Nu ia un medic sau un poliţist un salar din ăsta. Fii mulţumit dacă te angajează şi te plăteşte cineva că poţi munci şi degeaba.

| xXAlphaXx a răspuns:

La 16 ani crezi ca meriti 1400 leilaughing
Copilule, multumeste-te si cu 300-400laughing

| anamimanonim a răspuns:

Ma, eu am 13 ani si sunt mai cu picioarele pe pamant decat esti tu. Salariu minim pe economie=1400 lei? LOL, poate in GERMANIA, NU in Romania! Daca gasesti vreun job la care sa primesti 400 LEI pe luna, la varsta pe care o ai tu, esti FOARTE NOROCOS. Pana si unii care au facultate, nu 10 clase ca tine, se chinuie sa obtina un astfel de salariu.
In concluzie, trezeste-te la REALITATE, pana nu e prea tarziu!

| anonim_4396 explică (pentru anamimanonim):

Unde vezi tu minim? eu am scris mediu. De ce crezi tu ca fac oameni facultate? Iti zic eu: Ca sa nu trebuiasca sa lucreze in domenii ce implica efort fizic. Doar nu crezi ca o persoana cu studii superioare s-ar injosi atat de mult incat sa se fac muncitor in constructii.

| Aditzu1988 a răspuns:

Prietene, ca sa existe un salariu mediu trebuie sa exista alaturi de cel minim si un salariu maxim. In fine asta asa ca detaliu. Ca sa iti raspund la intrebare e greu ce ceri tu. Activez in programare nu de mult timp si castig ceva mai mult decat ai spus tu. Daca nu ai probleme grave financiare pune mana pe carte si fa o facultate ( profil real te sfatuiesc) si pe urma ai sa te saturi de munca. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru Aditzu1988):

Chestia e ca am probleme financiare si am neaparata nevoie de bani aceia.

| Aditzu1988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau sa aud asta, dar chiar si in acest context nu cred ca ai sanse sa iei acesti bani fie ei si in contructii. Si iti spun si din ce cauza. Pur si simplu sunt multi alti romani pe care nevoia ii impinge sa lucreze in acest domeniu greu pe banii mult mai putini. Sfatul meu este sa incerci totusi sa ai aspiratii ceva mai realiste. Bafta!

| endeavour a răspuns:

Mie chiar imi pare rau sa te dezamagesc dar unul cu scoli multe nu prea are salariul pe care ti-l doresti tu.din pacate asta este soarta romanilor sad oricum sper sa iti gasesti ceva

| anonim_4396 explică (pentru endeavour):

De ce crezi tu ca fac oameni facultate? Iti zic eu: Ca sa nu trebuiasca sa lucreze in domenii ce implica efort fizic. Doar nu crezi ca o persoana cu studii superioare s-ar injosi atat de mult incat sa se faca muncitor in constructii.

| endeavour a răspuns (pentru anonim_4396):

Copilas naiv, eu lucrez in contabilitate si am 1200 ron, tu ai parere ca ai sa castigi mai mult la 16 ani? ti-am dat un raspuns in care sa nu te descurajez precum altii dar vad ca tu imi dai mie explicatii despre lucruri ce nu ai habar

| RAKSONE a răspuns (pentru endeavour):

Inseamna ca esti fraier/a daca lucrezi in contabilitate pe un salariu de 1200ron.

| 2handsUp a răspuns:

Fara suparare, dar sunt oameni maturi care muncesc de dimineata pana seara si abia primesc 500 lei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 2handsUp):

Aia sunt niste ratati

| 2handsUp a răspuns (pentru Cosmin86):

De ce spui asta?
Daca ar gasi locuri de munca cu salarii mai mari crezi ca ar mai sta?

| Cosmin86 a răspuns (pentru 2handsUp):

Se gasesc, dar ei probabil au 12 clase sau o facultate privata si nu sunt buni de nimic.

| Sypp a răspuns:

laughing laughing laughing

| xInsane a răspuns:

You made my day. te-ai facut de **** cu intrebarea asta.