Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna Ziua, am 16 ani, stau in Arad si imi caut un loc de munca, nu stiti ceva joburi cu salariu de la 1400 lei in sus? As vrea sa continui cu locul de munca si in timpul viitorului anului scolar nu doar in vacanta. Imi puteti recomanda ceva?

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sincer, pentru un job cu un salariu atat de mare trebuie fie sa ai o calificare foarte buna, fie studii importante si ceva performante. Tu nu stii sa faci nimic nici macar la nivel de foarte biune, dar excelent. Sincer, nu ai cum face banii astia daca nu stii sa faci ceva foarte cautat pe piata (de exemplu programare PC sau traduceri juridice sau statistica complexa).
daca vrei sa muncesti ceva fizic, trebuie sa ai experienta si o calificare buna (sudor, faintar) pe care sa o sustii cu o diploma si cu o pricepere foarte foarte buna la un eventual test (adica sa fii mai bun decat majoritatea celor care fac aceasta meserie in mod obisnuit)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Auzi, cate pretentii la tine, sunt oameni cu facultati (da la plural) care nu castiga 1400, iar tu la 16 ani fara nicio calificare, minor, fara 12 clase vrei salariu mediu pe economie?

| OnuOnulică a răspuns:

Poti sa iti cauti ceva part-time. Poti de ex. sa imparti fluturasi, ai fi surprinsa cat banuti ai putea strange asa. Sau, daca esti talentata poti sa faci chestii handmade pe care sa le vinzi prietenilor, cunostintelor. Mai sunt si firmele de cosmetice de unde iti pot veni niste beneficii. Cauta ceva distractiv si potrivit varstei. Nu cred ca iti doresti sa faci covrigi la 16 ani.

| anonim_4396 explică (pentru OnuOnulică):

N-ai vazut ce am scris, salariul sa fie de la 1400 lei in sus. Si sunt baiat, ce te a facut sa crezi ca as fi fata?

| xBya a răspuns:

1400 lei nu ia matusa`mea care`i profesoara. Ce tot visezi?

| anonim_4396 explică (pentru xBya):

Nu stiu, chestii gen constructii.

| Mysw a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te incadreaza nimeni man in constructii, dar mai am un pont, incepe sezonul pepenilor rosii, baga-te si tu, poti face 900 salariu la luna + ce mai tine cantarul cu tine (ajungi la vreo 20 lei pe zi pentru tine)

| xBya a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu te lasa sa-i faci/repari casa fara calificare. Doar daca te 'lipesti' de vreun mester mai ramolit ce ar cam avea nevoie de`o mana de ajutor.

| anonim_4396 explică (pentru Mysw):

Da, dar pepeni cresc doar vara.

| Lynnfield a răspuns:

Maturator.

| anonim_4396 explică (pentru Lynnfield):

Amuzant, ce sa zic.

| Lynnfield a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau prastier.

| Roxxy95 a răspuns:

Nu ai nici o sansa sa gasesti.

| Mysw a răspuns:

De la 1400 lei in sus. AHA, nici nu ai pretentii, fii multumit daca gasesti ceva de 400 de lei. Ai vreo calificare?

| anonim_4396 explică (pentru Mysw):

Nu am nici-o calificare.

| Mysw a răspuns:

Incearca ceva la unele firme din domeniul comertului(Ex: Kauflan, Careffour, Practiker) ca si distribuitor de pliante promotionale, sau ziare

| anonim_4396 explică (pentru Mysw):

Cam care ar fi salariul?

| TaviRandom a răspuns:

Nutiu frte avand 16 ani nu prea gasesi plus ca ceri cam mult daca gasesti cu 500lei ti-as sugera sa accepti avand in vedere a o sa lucrezi si in timpul scolii o sa ai doar cateva ore pentru lucrat zinic stiu cum e