| JetBlueJet a întrebat:

Cam cat castiga cineva in primul an de munca, ca antropolog, in SUA, la Institutul Jefferson?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cam 30-35 000 de dolari pe an (asta insemnand 2500-3000 de dolari pe luna). dar trebuie sa stii ca pentru a ajunge acolo trebuie sa faci facultatea in SUA si sa faci un masterat in domeniul antropologiei (nu poti lucra numai cu diploma de facultate in acest domeniu). Ca sa ajungi la Institutul Jefferson trebuie sa fi cel mai bun de departe din anul tau (angajeaza numai pe cei exceptionali). Si e destul de greu sa te primeasca la o astfel de facultate in SUA, tu venind din Romania, in caz ca nu ai cetatenie. In mare, iti vor cere note foarte bune in timpul scolii (cunosc pe cineva caruia, pentru a intra la o facultate mai prost cotata in SUA, i-au cerut ca media fiecarui an de scoala din Romania sa fie peste 9, 50, sa aiba macar un premiu la o olimpiada nationala si un premiu national la o activitate extrascolara si sa ia la bacalaureat peste 9, 80). Nu e imposibil, daca ai studiat din greu pana acum pentru asta, este posibil sa fii admis (eventual chiar cu o bursa care sa iti acopere din cheltuieli, care sunt enorme) si apoi ramane doar sa demonstrezi ca esti cu adevarat exceptional.

17 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cat sa duca o viata buna ^_^

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Cum se face ca mereu orice ai spune imi aduci zambetul ala larg big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

:O
Secret happy

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Tu ce mai faci
Esti ok?

| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Ca pana acum. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, dar nu te duce in SUA, n-ai ce cauta acolo.

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

De ce spui asta?
Tot ce ma opreste sa plec este liceul si faptul ca inca nu am implinit 18 ani.~Si da, stiu ca pot merge si chiar daca nu am 18 ani, doar ca vreau sa stau acolo~.
Partea buna este ca ai mei au amandoi vize.Deci poate merg cu ei. ^-^

| suntserios a răspuns (pentru JetBlueJet):

Vezi ca una e viza de turism alta e viza de imigrant sa ai drept sa lucrezi si sa stai permanent in SUA... si sa stii SUA nu e ca in filme, e apus de mult visuk american.

| JetBlueJet explică (pentru suntserios):

Da,dar sigur ar fi mai bine acolo ~sau in orice alta tara~ decat in Romania.

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Deci tu ai ales deja impreuna vom cauta oase ce romantic

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Pfff... Ce norocoasa sunt ca am un asa sot. laughing

| suntserios a răspuns (pentru JetBlueJet):

Asa ai crede... insa ai fost in SUA? Ca eu am fost si nu as da Romania pe SUA... poate doar daca as fi vreun milionar in $$. In rest SUA e o tara cu o calitate a vietii sub majoritatea tarilor din Europa. Mancare proasta, orasele mari pline de imigranti si oameni fara adapost, la capitolul curatenie stau post rau de tot, la capitolul criminalitate si mai rau, orasele mari extrem de aglomerate, transportul in comun jegos, aerul poluat, cateva state se confrunta cu o seceta serioasa

| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

O sa fie nasol cand o sa fie in razboi cu Rusia si multe altele, de aia zic.

| KodrutZ a răspuns (pentru JetBlueJet):

Trage tu o fuga pana in Siria, Libia, Coreea de Nord, Sudan, Republica Moldova, Nigeria... si inca vreo cateva zeci de tari si dupa aia mai discutam.

| JetBlueJet explică (pentru KodrutZ):

Ce agresiv esti tu, mai laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru JetBlueJet):

Vai mie, departe de mine gandul asta. Ideea e ca aici e cu mult mai bine din multe puncte de vedere decat lasa sa se vada presa sau pur si simplu mindsetu' pe care ni-l bagam singuri toti in cap, cu voie sau far' de voie.
P.S. Da, vazush alte meleaguri, am lucrat si discutat destul de mult cu americani si nu numai de vreo 15 ani incoace... deci nu se aplica chestia cu strugurii acri si patriotismul fara fond.