| pix a întrebat:

Daca sunt la profil uman, oare ma pot descurca daca as da la facultatea de medicina?

Răspuns Câştigător
| Dean1996 a răspuns:

Intr-adevar,conteaza si pe ce profil esti,pentru ca daca erai pe real aveai un avantaj,acolo se face multa fizica,chimie si biologie [materii care iti trebuie la medicina,de fapt,sunt singurele care se dau la admitere].Poti da la medicina si daca esti la uman,dar trebuie sa ai vointa,ambitie si sa iei meditatii la fizica si chimie [la biologie inveti singur,ca e doar teorie,vesnica anatomie]. Trebuie sa ai multa rabdare in primul rand,si in al doilea rand vointa,dar totul depinde de tine,daca tu vrei asta cu adevarat se va intampla.O sa fie mai greu cu fizica si chimia [am inteles ca la ora actuala trebuie sa alegi una din ele,adica dai examen la anatomie si alegi]. Oricum,iti recomand sa le sti pe ambele,chiar daca trebuie sa te axezi doar pe una, daca vrei sa fi un medic bunhappy.
Iti trebuie vointa si dorinta, si vei vedea ca poti da de la uman la medicina.Succes!

8 răspunsuri:
| Sburatorul a răspuns:

Aici depinde numai si numai de tine daca vrei sa te axezi pe medicina. Poti sa fii si la real, tot aia e.
Pentru Facultatea de Medicina iti trebuiesc niste cunostinte vaste din cate am inteles, deci ai de tras big grin.
Multa bafta! smug

| pix explică (pentru Sburatorul):

Multumesclaughing, cred ca voi face niste cursuri in paralel pentru chimie si biologie inainte de facultate.

| VladimirPutin a răspuns:

Dacă înveți

| Eღilia62 a răspuns:

Daca iti doreai medicina trebuia sa intrii de la inceput la stiinte ale naturii, acolo faci biologie si chimie multa, care sunt necesare pentru medicina.Trebuie sa inveti materia,in special la biologie,dar la uman voi doar "frunzariti" din carte, sunt multi altii pregatiti care au fost la real, deci trebuie sa inveti materia din timp.

| Marius151 a răspuns:

Sa stii ca nu conteaza ce liceu faci. Poti sa faci orice facultate vrei tu, daca nu te descurci cu biologie si chimie, iti iei materiale de pe net-inveti, poti sa faci si meditatii.
Si e adevarat ca in Romania nu mai merge nimic legal, dar poti sa iti faci stagiatura aici la medicina si sa pleci in alta tara pe un salariu mare.

| DaNuTzZzELUL a răspuns:

CATEGORIC! Profilul uman iti trebuie neaparat pentru medicina!

| Carmeeeeen a răspuns:

Da! daca inveti. poti da la ce vrei tu. dar observi ca in Romania nu mai merge nimic! happy

| Monykkkkka a răspuns:

Dupa parerea mea daca inveti poti intra oriunde la facultate! Si eu am 15 ani sunt la profil pedagogic si noi doar ne uitam peste manuale de mate bio chimie si fizica si ce daca...si eu tot la medicina vreau si nimeni si nimic nu ma poate opri, iar parerea parintilor mei"Acolo te ajutam sa mergi la scoala /faculta unde vrei tu dar de invatat nimeni nu poate in locul tau"!(asa mi-au spus ei)! Iar treaba asta cu daca ai pile nu stiu ce, treci prin faculta ca Voda prin loboda si nu stii nimic! Iar cand omu' ala bolnav vine la tine, ce-i zici ca sa-si caute alt medic sau ca in cimitir mai sunt locuri!? Gandeste-te unpic!