| Carmenvacadela2 a întrebat:

Hei! Ce profil trebuie sa aleg la liceu ca sa studiez la terminarea acestuia la Facultatea de Stiinte Economice?

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Admiterea la facultate nu este influentata ( pe baza de acte vorbind) de profilul la care ai fost in liceu. Poti sa fii la orice profil in liceu si poti merge la orice facultate. La facultate admiterea se da, in functie de fiecare facultate in parte, pe baza de dosar (media de la bac) sau pe baza de examen de admitere sau pe alte astfel de probe sau combinatii. NU o sa fie nicio facultate care o sa zica ca trebuia sa termini un anumit profil in liceu pentru a putea sa o urmezi.

Bafta si succes la liceu si in ceea ce o sa faci dupa! ^_^

| zilog a răspuns:

Conmtabili sunt destui si informaticieni
mai bine te duci la o școală de meserii pentru ca meseriasi nu mai sunt deloc
orice mecanic auto
tinichigiu vopsitor auto
orice dar orice meserie este mai bine platita si mai bine vazuta de cat cea de contabil sau informatician

asa ca pune mana si invata sa dai cu jmirghel si cu apa
si iti garantez eu cu viata mea ca daca ajungi sa fii extraordinare de bun in ceea ce faci
vei castiga mai mult de cat castiga un contabil intr-o luna
tu doar in 2 sau maxim 3 zile de munca ca mecanic tinichigiu elecrician vpsitor auto!

| Sonia822 a răspuns:

Orice. Preferabil ceva cu informatica, dar nu eti conditionat de un profil anume

| Balalau95 a răspuns:

Teologie
nu exista nici o legaura intre un anumit liceu si o anumita facultate, poti sa termini orice liceu si apoi sa dai la orice facultate
totusi, daca vrei sa te ajute, atunci un liceu economic, insa am inteles ca, competitia e crima!