| AlexrAul456 a întrebat:

Ce profil la liceu si ce facultate trebuie sa faci ca sa ajunci IT -ist pe partea de componente PC,adica pe hardware?
Zic pe componente pentru ca nu prea imi place software,editari,java, etc.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Obligatoriu un profil mate info la liceu. FAcultatea depinde de intelegi tu prin "IT-ist pe partea de hardware".

La automatica si calculatoare faci destul hardware dar accentul se pune pe partea de programare de microcontrolere.

Daca vrei efectiv partea de electrica si electronica atunci poti alege o facultate de Eletrotehnica / Electronica

| Florin123345 a răspuns (pentru suntserios):

De ce obligatoriu mate-info cand poti merge la electronica si automatizari?

| suntserios a răspuns (pentru Florin123345):

Pentru ca orice facultate tehnica faci ai nevoie de matematic de nivel M1 pe care o faci doar la profilul mate info

| Florin123345 a răspuns (pentru suntserios):

Merge si de la M2 insa testul de admitere este net superior.