| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a douasprezecea si m-am hotarat ce facultate vreau sa urmez(medicina-disciplina:asistent medical generalist),dar nu prea stiu multe lucruri despre facultati, despre viata de student.Imi puteti raspunde va rog la urmatoarele intrebari :
Poti sa-ti depui dosarul la mai multe facultati? Dar la mai multe discipline din cadrul unei facultati?(am auzit ca se poate, dar vreau sa fiu sigur)
Ce se intampla daca renunti la o facultate? Am auzit ca trebuie sa platesti o anumita suma.
Daca considerati ca ar trebui sa mai aflu ceva va rog sa mentionati.

Răspuns Câştigător
| Yukidaruma a răspuns:

1. Da, poți să aplici la mai multe facultăți, chiar este recomandat să faci asta mai ales când ai șansa să intri la fără taxă. Dacă ai intrat la trei să zicem, poți să te înmatriculezi la una care îți place și să te retragi la celelalte. Poți urma chiar și două facultăți în același timp dacă dorești.

2. Nu, faci doar o cerere de retragere și gata. Dacă ai făcut un an de facultate iar apoi intervine ceva și nu o mai poți continua pe moment, poți îngheța anul iar peste câțiva ani sau când vei avea posibilitățile poți continua de unde ai rămas, adică să intri direct în anul doi.

| Stefan575 a răspuns (pentru Yukidaruma):

Aha,mersi frumos! Dar ca sa urmezi doua facultati in acelasi timp nu te costa nimic?

3 răspunsuri:
| Yukidaruma a răspuns:

Depinde cum intri. Să zicem că la universitatea "x" intri la litere la fără taxă și la universitatea "y" intri la drept la "cu taxă". La universitatea "x" plătești taxa de inscriere și înmatricularea iar la universitatea "y" trebuie să plătești taxa anuală cerută de ei plus taxa de înscriere și înmatriculare (la începutul anului în jur de 40-50% se plătește, iar în timpul anului câte 20% la un anumit interval). Dacă intri și la facultatea de la universitate "x" și cea de la universitatea "y" la fără taxă, atunci pentru amândouă plătești doar taxele de înscriere și înmatriculare. Dar în România este puțin cam grea această procedură din câte am înțeles, ai nevoie de ceva hârtii de care trebuie să faci rost.

Alte aspecte:
-Nu la toate facultățile se intră pe bază de dosar. De exemplu în Constanța pentru facultatea de litere trebuie să dai un fel de admitere, în schimb, în Brașov, se intră pe bază de dosar. Acesta e un exemplu.
-Fii atent la taxa de școlarizare din anul acela, unele facultăți pot avea chiar și zero locuri la buget, adică, chiar dacă intri primul pe listă, tot la cu taxă ești pentru că facultatea poate să nu aibă fonduri.
-O să-ți ceară diploma de bac, pentru eventualitatea în care aplici la mai multe facultăți, va trebui să-i faci copii legalizate. În caz că aplici la o singură facultate, nu uita să faci copii față-verso diplomei de bac să ai pentru alte ocazii deoarece acolo vei da originalul și o vei primi înapoi la absolvire.

Succes! ^^