| Andreiqaz12 a întrebat:

Astăzi am închiriat un apartament totul bine și frumos pana când in seara asta m-am intors cu câteva lucruri in el și am găsit gandaci peste tot... Proprietarul nu mi-a spus de asta.
Spuneti-mi va rog ce as putea face deoarece acum nu mai vreau apartamentul, cum as putea sa recuperez banii de la el deoarece nu prea vrea sa mi-i restituie!

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai de ce ti i-ar restitui, daca tu esti cel care s-a razgandit? Nu trebuie sa citesti nici un contract, nu ai pentru ce sa deranjezi politia, daca nu mai vrei apartamentul iti cauti altul, iar de luna viitoare nu mai platesti chiria si aia e.

| Sophieka a răspuns (pentru regis):

A specificat clar motivul pentru care vrea sa renunte!

Stii ce inseamna sa ai gandaci in locuinta? Mai ales cand ajung sa fie si multi?

Stii ce inseamna sa te trezesti cu ei in pat, sa ti se bage in laptop, in electrocasnice, in calorifer si sa puieze acolo? Sau ce inseamna sa te trezesti cu ei in mancare si prin dulapuri in bucatarie?

Persoana care a intrebat cel mai probabil nu a stiut de invazia de gandaci din apartament, si nu e normal sa plateasca pentru asa ceva! Deci e dreptul lui sa se retraga si sa primeasca banii inapoi.

| regis a răspuns (pentru Sophieka):

Eu nu am zis ca nu are motive, ci ca el renunta. Nu stiu ce inseamna sa ti se bage in pat, in laptop si in electrocasnice, nici in mancare sau in dulapuri si nu despre asta era discutia. Discutia era despre faptul ca viitorul chirias a vazut apartamentul, proprietarul nu i-a spus ca sunt gandaci (probabil nu i-a spus nici multe alte lucruri, mai mult sau mai putin importante), iar dupa ce au ajuns la o intelegere si a platit chiria pe o luna, CHIRIASUL S-A RAZGANDIT, avand motivele lui, inclusiv acela ca nu stia de gandaci. E dreptul lui sa se razgandeasca, dar ca sa si primeasca banii inapoi ar trebui sa existe si o culpa a proprietarului.
Dar na, fiecare are dreptul la opinie, desi vad ca nu stapanesti nici termenii: aberatia "ori vine cu deratizarea" e depasita doar de ideea de a implica politia intr-un contract civil. Ori nu stii cu ce se ocupa politia, ori poate te-ai gandit ca va ancheta gandacii...

| Sophieka a răspuns (pentru regis):

Nu cred ca sunt aberatii. In urma cu, cativa ani, am fost nevoita sa chem politia cand locuiam in chirie si am fost ajutata de acestia.

Iar in alt caz cand m-am mutat si dupa un timp a fost invazie de gandaci in tot blocul, proprietarul s-a ocupat de locuinta in care stateam...Si-a dat interesul ori de cate ori exista o problema necauzata de mine, pe cheltuiala lui, si in general era foarte amabil si am ramas in relatii bune.

Nu vad nimic exagerat in ceea ce am scris, dar intr-adevar, fiecare are opiniile sale si vede totul diferit.

| regis a răspuns (pentru Sophieka):

Nu am zis ca e exagerat ce ai scris, ci aberant. Politia nu reziliaza contracte civile, dupa cum deratizarea nu alunga gandaci.

| Violleta2022 a răspuns:

Citeste contractul pe care l-ai semnat cu propietarul si vezi conditiile prin care poti inceta contractul, daca exista asa ceva, stipulat despre gandaci.

| sierra1 a răspuns:

"am găsit gandaci peste tot... Proprietarul nu mi-a spus de asta" - probabil nu erau pe acolo, docmai ce-or fi sosit și ei...

dă cu spray și dacă nu ține, luna viitoare - pa!

| Sophieka a răspuns:

Ai facut contract?

Poti chema politia si merge cu ei la proprietar daca stii adresa sau sa il chemi pe proprietar la locuinta cand vine politia.

| Sophieka a răspuns:

Ori vine cu deratizarea si se ocupa proprietarul de treaba asta, ori anunta politia, recupereaza banii si cauta alta locuinta.