| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

1.Cum va fi anul acesta pentru prune se v-or face sau nu in 2015? Ma refer la cele de tuica. 2 Butooaie de 50 L sunt de ajuns ca sa-mi iasa horinca de prune?
2.CHEMENUL cand se recolteaza? Si unde-l pot gasi? Stiu ca e asmanator cu COADA SORICELULUI.
3.E adevarat ca 30 ml de tuica de prune e buna pentru : INIMA, TENSIUNE RIDICATA si VINDECAREA UNOR BOLI ai pentru SUBTIEREA VASELOR DE SANGE si care sunt alea? Eu fiin epileptic de cand beau cate un pahar mic 1 la 2 luni ca nu vreau mai des sa beau, nu mai fac crize de epilepsie.
Ce efect are asupra mea?

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Anul trecut au fost prune sa ne punem si in cap, anul asta cred ca o sa le ducem dorul...
Cel putin in zona noastra au fost prune.
Daca vrei tuica doar pentru consumul casei, da, iti sunt suficiente.
Horinca stiu ca se fierbe de 2 ori sa iasa tare.
http://www.infocasasigradina.ro/......-1097.html
Orice bautura naturala consumata in cantitate mica, este benefic organismului, dar avand in vedere ca ai ceva probleme de sanatate, nu crezi ca ar fi indicat sa ceri parerea medicului?
O zi buna sa ai:)

| DoarEu291 a răspuns:

1)Nu prea le am cu prunele, nu imi place sa le adun, dar imi place sa la mananc.Presupun ca anul acesta vor fi prune, dar mai putine ca acum 2-3 ani.
2)Cred ca va referiti la CHIMEN.Chimenul este o planta aromatica ce poate fi cultivata usor in conditiile din tara noastra. Este o planta bienala, astfel incat recoltarea se face in al doilea an de la semanat.

Cultura se infiinteaza toamna sau primavara devreme, de preferinta toamna. Tehnologia consacrata in tara noastra presupune semanatul pe straturi inaltate la 35 de centimetri, cu trei randuri pe brazda. Samanta se incorporeaza in sol la 2 centimetri adancime.Chimenul se seamana toamna si se recolteaza dupa doi ani.
3)In legatura cu tuica nu stiu ce sa zic, dar dat faptului ca sunteti bolnav, ar trebi sa consultati un medic inlegatura cu asta.
Sper ca v-am ajutat cu cat am putut.Sanatate multa!