| Bianca1203 a întrebat:

Buna,am găsit azi dimineață două găini moarte și nu știu cum și de la ce, cum îmi dau seama daca au fost omorate de un dihor sau nu?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Gripa aviara!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Investigație criminalistică. Le-ai găsit în coteț lângă celelalte? Au urme de violență pe ele în zona capului? Celelalte sunt nevătămate?
Intacte, le duci la veterinar să vezi ce boală ai acolo.

| Bianca1203 explică (pentru sadrian46):

Celelalte sunt tefere, au avut doar capul lăsat.Le-am pus albastru de metilen in apa la recomandarea doctorului veterinar.

| sadrian46 a răspuns (pentru Bianca1203):

Dacă e numai atât e bine. Transmite-le salutări.

| BullseyeShot a răspuns:

Dacă nu au nicio rană pe corp, nu au fost omorâte de alte animale, ci cel mai probabil au fost otrăvite sau au murit de bătrânețe.

| Condrache_Marian_1989 a răspuns:

Daca erau fara cap sau sa aiba ceva urme de leziuni, pene pe jos sau urme de labe, posibil sa fie ori dihor ori vulpe care nu mai au vrut sa le ia din n motive. Pune o capcana seara in zona de unde crezi tu ca ar fi putut veni.