| Freya2023 a întrebat:

Bună seara! As vrea sa îmi fac rata pentru un apartament. Care e procedura și de ce as avea nevoie? Ce banca recomandați?
Am nevoie de info din propriile experiente, ca pe net se găsesc doar detalii generale.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu iti recomand ING, e cea mai serioasa banca cu care am lucrat si am preferat-o chiar daca dobanda a fost uneori PUTIN mai mare, pentru ca sunt transparenti si au proceduri foarte simple si clare. Chiar si notarul a fost impresionat la ultimul credit, nu mai lucrase cu ei si a fost uimit de cat de repede s-au mișcat.
Daca mergi intr-un birou de credite iti vor explica exact ce ai de facut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul lucru de care ai nevoie e avansul și anume 15% din valoarea apartamentului pentru că altfel banca nu da credit.

Apoi ai nevoie de un loc de muncă stabil și cu vechime undeva pe la 6 luni.

Cât despre bănci mergi la cat mai multe și vezi ce oferte de creditare îți oferă în situația ta. În ultimă perioada Garanți și UniCredit aveau marja de dobândă cea mai mica.

Celălalt sfat e să aștepți vreo 6 luni sa vezi cu evoluează IRCC pentru că acum e la un maxim istoric.

| Frank51 a răspuns:

La ce a spus colegul de mai sus, aș adăuga încă o chestie. Să te interesezi de creditul prima casă, unde avansul este( cel puțin acum câțiva ani era) 5% și dobânda cu 50% mai mică. Însă desigur ai câteva obligații contractuale în plus.

| any2453 a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la fiecare bancă și să ceri oferte și să o alegi pe cea mai buna.
Recomand sa nu faci credit pentru că te amanetezi toată viața, dar dacă da, măcar să faci cu rata fixa să nu afecteze posibilele creșteri etc.

| suntserios a răspuns (pentru any2453):

Prost sfat asta cu rata fixa. Rata fixa este in primul rand mai mare decât rata din piata la momentul contractării creditului și te protejează la crești pe o perioadă de la 6-12 luni restul de 4-6 ani vei plati degeaba o rata mai mare.