| ___Enzo a întrebat:

Bună seara! De ce se taie porcul de Crăciun și mielul de Paște? De ce se pregătește masa cu salată Boeuf, răcituri?

Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

Pentru ca sunt obiceiuri de sarbatori vechi, dar nu trebuie sa faci asta daca nu vreiwinking
Cel putin taiatul porcului si al mielului sunt traditii bolnave care se fac in zilele noastre doar de oameni fara prea mult creier.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru haileewatson):

Omul. Cu sau fără creier, este și carnivor.

| Adrian5575 a răspuns (pentru haileewatson):

Tu ce mananci de Paște si de Craciun? Lăcuste?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adrian5575):

Frunze laughing

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt tradiții străvechi preluate de creștini.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In Maldive nu se face asa.

| relian a răspuns:

Ai dat raspuns citigator unui habarnist laughing dar asta e.

Taiatu mielului de paste, sau oaie, capra ce o mai fi, are legatura cu evreii de pe timpul cand erau in Egipt, ii luase faraonul sclavi si lucrau pe acolo.
Citeste in biblie si o sa intelegi. Deci pastele nu are absolut nici o legatura cu Isus cristos, are legatura cu mielul laughing Isus pe timpul ala nici in faza de proiect nu era.

Cum zic evreii luati sclavi se gindeau cum sa scape de la egipteni, asa au facut tot felul de manarii, sabotau pe acolo una alta.

La un mom dat so saturat faraonu de manariile lor si iau eliberat, or zis ala, ducetiva sa nu mai aud de voi laughing mai bine fara, decat cu voi.

Povestea lor suna altfel, ca o poveste, ca doara nu era sa lase ca iar fi eliberat faraonu de mila de sila.Treb sa fie ceva pompos.

Asa ca au bagat evreii o poveste, a trimis Dzeu nu stiu ce boli, insecte etc, numa numa sa il faca pe faraon sa se hotarasca sa ii elibereze.
Cind so hotarit ala, atunci evreii au dat o petrecere si cum ei cresteau doara oi si capre, normal tai ce ai, faci o fripura un gratar ceva si de atunci ei au tinut petrecerea asta, sarbatoare, au numito paste, cam asta e povestea de paste asa spusa f pe larg.Am,anunte gasesti in Biblie, VT.

Povestea cu porcu, aia intr-adevar este o sarbatoare romaneasca, nu are nici o legatura cu craciunu, asa cum nici Isus nu are vreo legatura cu Craciunu, ala daca o fi existat nici nu s-a nascut de Craciun.

Dar ca idee de Carciun erau alte sarbatori, ale unor oamenii din vremuri f indepartate, romanii au bagat peste ele sarbatoarea lor, crestinii au bagat craciunu si romanii din ziua de azi au bagat porcu laughing uite ca nu stiu povestea porcului, banui ca e o poveste legata de taierea porcului.

Dar dupa cum observi nu au legatura una cu alta laughing doar ca is de fapt niste obiceiuri ce au ramas de la fiecare civilizatie, sau cum sa-i zic, sau amemstecat si acu is la ingramadeala.

Faza cu porcu are mai multe povestiri, ori nu-i sigur anume de unde este aceasta practica, asa si dacii si romanii taiau porci in perioada asta.
Dar la romanii din ziua de astazi avem taierea porcului nu de craciun, de fapt porcu se taie de Ignat, adica pe 20 decembrie, nu-s religios dar asa stiam, sper sa nu ma insel.

Daca romanii zic ignat, chestia asta Ignat este o fosta sarbatoare veche, cum zic acu crestinii, pagina, adica dinaintea lor, tot ce nu-i dea lor e pagin, dar asta nu are importanta.
Deci pe vremuri demul apuse era o petrecere de asta numita ignat, sau nu stiu daca asa se numea, ignat de fapt inseamna ignis din latina, adica foc, era o ceremonie de sacrificiu prin foc, povesti nemuritoare, asa ca aia taiau porci si pirleau laughing asta zic eu, dar nu vad alta legatura.

Dar de la cine este luata aceasta procedura sau datina cum ii mai zice nu se stie sigur.

Deci avem o salata de verdeturi si cu carnita de purcel laughing avem pe Isus care s-a bagat si el ca musca la miere laughing sa nu zic altfel, avem pe astia cu porcu, avem saturnaliile de la Roma si cate mai or fi, toate sau ingramadit in ziua asta de craciun.
Avem si pe Mos Carciun si Mos Gerila care si astia sau ingramamdit tot acu, mai era si Nicolae, deci toti care cum apucau isi bagau personajul in data asta.

Acu care o fi fost primul, care o fi facut din ziua asta sarbatoare nu se stie si nici nu cred ca o sa se afle, oricum cred ca e ceva f indepartat, pentru ca si colindele spun ceva, flori de mar, florile dable laughing ce flori de mar in decembrie nu?

Deci este vorba de vremuri cand anul nu se termina in decembrie, se termina la sf ierni si anul incepea primavara, asa cum de fapt ar fi si trebuie sa fie normal si logic.

Acu daca ne uitam avem de 2 ori iarna intr-un an laughing avem ianuarie si februarie la inceputu anului si aveam iarna in decebrie la sf anului, adica exact ca la neoameni.

Deci cindva undeva intr-o galaxie indepartata laughing anul incepea in primavara, asa zice si plugusoru si cand mergi cu semanatu, pai care face aratura iarna si cine seamana iarna? Poate aia din emisfera sudica laughing

Ok gata ca deja am dato in alte balarii, dar macar am raspuns ces cu animalele astea porcu si vaca, scuze capra, mielul ce mai este laughing.

Deci porcu este luat de la unia local, ori preluat de la altii, dar in timpuri f vechi, mielu este luat de la evrei, ala cu meleu se stie sigur, e scris sin Biblie.
Scuze nu-i meleu ala de la mercedes e meleu ala de la oaie laughing

| ReddY25 a răspuns:

Datini

| Yuoia a răspuns:

Porcul se taie iarna pentru ca e mai usor de conservat peste iarna.
Mielul se taie de Paste dupa... indicatiile biblice.
Salata Boeuf este o varianta imbunatatita a salatei... rusesti. Rusii (ehei, pe vremea tarilor) au inventat-o. Ca mancare usoara, de legume, la mesele prea imbelsugate. Francezii, dupa ce au descoperit-o la Țarigrad, au adaugat carnea de vita. Romanii pun... parizer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu vrei sa mananci frunze si melci ca strainii nu ai de cat, nu te opreste nimeni, mie imi place sa mananc romaneste pentru ca sunt si ma simt roman.

| IceRope a răspuns:

Că așa-i lăsat, maică. Să nu faci altcumva, că te bate Jesus și acasă și în deplasare.

| Darius50boss a răspuns:

Așa este tradiția