| biancaminodora16 a întrebat:

Buna! Stau in chirie iar cel mai mare perete din incapere este mereu rece din cauza ca e expus complet afara. Din cauza acelui perete e mai frig in camera decat ar trebui (peretele e din beton), si ma intreb daca exista o solutie temporara pentru el? De exemplu ceva material/sistem usor de indepartat si de pus pe suprafata peretelui (stand in chirie nu imi permit sa fac schimbari permanente sau sa izolez camera). Multumesc!

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Lambriu de pluta. Arata frumos, izolează perfect. Pluta e un foarte bun izolator. Plăcile le prinzi pe perete pe puncte de silicon, ca atunci cînd trebuiesc îndepărtate, sa le poți desface de pe perete.
Costa, e destul de scump, dar eu cred că pentru un perete merită.

| Yuoia a răspuns (pentru cristi202):

Pentru un perete dar mai ales pentru caldura, merita.
Uite ca am invatat si eu ceva citind aici. Am un perete de la baie pe casa scarilor. Si evident, e mereu rece. Am sa trag cu ochiul prin magazine sa vad despre ce e vorba.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai ce daca vrei sa il si indepartezi. Solutii definitive există.

| cristi202 a răspuns (pentru darrio2007):

Exista solutii in ziua de azi. Sunt opțiuni, sunt materiale. Bani sa ai să le iei happy
Vezi răspunsul meu.

| darrio2007 a răspuns (pentru cristi202):

Asa este dar majoritatea care stau cu chirie nu prea le convine sa investeasca.
Am un coleg care sta cu un boiler nou nout nemontat si prefera sa foloseasca boilerul mai vechi, gasit in apartament atunci cand s-a mutat, care consuma si mai mult.

| sierra1 a răspuns:

Ai putea să-l izolezi pe interior (dacă permite proprietarul)

| mihai69 a răspuns:

Polistiren expandat de 10-15 cm.

| darrio2007 a răspuns (pentru mihai69):

El vrea o solutie temporara si sa il si indeparteze.

| mihai69 a răspuns (pentru darrio2007):

E exact soluția pe care am aplicat-o și eu când am stat în chirie.
Polistirenul se fixează cu câteva puncte de aracet, nu se montează conform tehnologiei normale (adeziv, plasă etc.)

| tusha a răspuns:

Izolatie cu Polistiren EXTRUDAT