| anonim_4396 a întrebat:

Stiti daca cleiul de copac ajuta la ceva (are o intrebuintare)?

4 răspunsuri:
| ciresepeetno a răspuns:

Poi da. Daca il amesteci cu lapte si il lasi putin la macerat se face un lipici super bun!

| StartingANewLife a răspuns:

Copacii il secreta atunci cand au o rana, pentru a o determina sa se videce mai repede. dar nu cred ca-l poti utiliza tu la ceva. eu cand eram mica imi lipeam degetele cu el. era foarte interesant laughing

| PlasticMoon a răspuns:

Eu il mancam cand eram mica laughing
Nu stiu sincer thinking

| Bogdan_Gane_1989 a răspuns:

Ma bucur ca cineva a intrebat asta in primul rand e bine sa stiti ca il consumam zilnic... este folosit ca agent de ingrosare sau emulgator este un „E" se foloseste in general ca gelifiant... toti cand aud denumirea stintifica E410 Guma locust (Guma de Caruba) Substanta de ingrosare, stabilizator E412 Guma Guar Substanta de ingrosare, stabilizator E413 Guma Tragacanth Substanta de ingrosare, stabilizator E414 Guma Acacia, E415 Guma Xantan, E416 Guma Karaya, E417 Guma, E418 Guma Gellan se feresc de el si zice mama ce rau fac eurile dar toti il consumam cand eram mici si nu ne facea rau da acum dar ca e in lista de euri ne face rau brusc. ce trebuie sa stiti cred eu ca nu toate eurile sunt nocive dar cateva din o lista de mii sunt doar pana in 100 nocive retineti din cateva mii nici macar 5% din ele nu sunt nocive dar daca se numesc e-uri ne fac rau nu apropo vitaminele sunt tot e-uri