| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am in casa o centrala termica Vaillant TurboTec Pro si deodata nu stiu ce s-a intamplat cu ea ca nu mai merge!
Dar ea e aprinsa pe on si se ved si afisajul cu gradele 0c!
http://www.arenainstalatiilor.ro/pics/large/2810_796_prd .jpg.jpg
Caloriferele is reci bocma si apa calda de la robinete nu mai circula, spuneti-mi va rog ce sa fac?

Multumesc mult de ajutor!
Dau o funda daca reusec s-o fac sa mearga!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Probabil a intrat în acțiune o protecție. Mai bine cheamă un specialist autorizat. Intervențiile tip „minitehnicus" la centralele pe gaze se pot sfârși destul de urât. sad

| mihai69 a răspuns:

Aici ai manualul de utilizare:
http://www.vaillant.com.ro/......lizare.pdf
La pag. 15 sunt niște indicații de depanare, dar tot pentru cazul când chemi un specialist (ca să știi ce să-i spui omului înainte să vină la tine).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat sa precizez ca are 3 beculete deasupra display-ului, rosu galben si verde!
Da dunt toate stinse!
Cand era beculetu galben aprins atunci mergea!

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Logic, ar fi trebuit să fie aprins becul verde când mergea. Faptul că spui că o vreme a fost aprins cel galben mă duce cu gândul o dată în plus la o defecțiune (la vremea aia, necritică), defecțiune care probabil s-a agravat. Repet: cheamă un specialist autorizat!