| alexberi a întrebat:

Am un costum de lana cu o gaura de 2 cm facuta de molii. Cum as putea sa acopar gaura?
Am auzit de la cineva ca ar exista o solutie care lipeste stofa asa incat ramane putin vizibila lipitura. Pot lua o bucatica de material din alta parte si sa folosesc solutia respectiva. Problema e ca nu stiu cum se numeste solutia respectiva, stiu doar ca ar exista "prin Germania".

Multimesc frumos, Alex.

3 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Problema este ca odata ce au intrat moliile in costum, nu stiu daca se mai merita osteneala! Incearca intai sa il dai la curatat, poate tratat cu substante chimice sa elimini larvele din material.Mergi apoi la un croitor ce tine de vreo casa de moda, sigur cunosc astfel de metode sau ceva similar!

| PuiuCristina a răspuns:

Daca au incept sa distruga hainele e bine sa folositi ceva sa le indepartati, dar si pentru preventie.

Cea mai buna solutie sunt niste pastile din lemn natural, in cateva zile scapi de ele
https://www.abouthome.ro/catalog/anti-molii-60

| alexberi explică:

Problema e ca e un costum Steilman pe care am dat o gramada de bani, si nici nu mai am altul.