| anonim_4396 a întrebat:

Ce dezumificator îmi recomandați pentru o încăpere de 20 metri pătrați? Dezumificator casnic, nu industrial. Preț maxim 700 lei.

PS : am probleme cu umezeala și mucegaiul în bucătărie numai pe perioada iernii. Am vorbit cu un meseriaș în construcții și cică s-ar putea rezolva problema dacă ar fi izolat peretele pe exterior, însă stau cu chirie și nu cred că e treaba mea să fac îmbunătiri pe banii mei. Deja am zugrăvit apt pe banii mei, iar în bucătărie fiind proaspăt zugrăvit vreau să cumpăr un dezumificator ca să nu mai am probleme cu mecegaiul. Din cauza mucegaiului a trebuit să rad toată zugrăveala din bucătărie, să dau din nou cu glet și multă bătaie de cap am avut.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Umezeala si mucegaiul pe perete se formeaza din cauza condensului aburilor pe peretii reci.
Solutia este compusa si trebuie rezolvata integral. Un simplu dezumidificator nu rezolva problema.
Pasii care trebuie facuti:
1. Izolarea termica a peretelui (exterior sau interior). Costul izolarii intra in sarcina proprietarului, ca urmare se pot scadea din chirie.
2. Aerisirea sistematica a incaperii, de 2-3 ori zilnic, cate 1-3 minute (pana ce se schimba aerul umed cu aer proaspat, mai uscat)

Daca locuinta este la etaj in bloc, atunci se poate aplica izolare cu polistiren si inauntrul peretilor exterioare, dupa care se acopera cu placa rigips. Un strat de 3-6cm de polistiren isi spune cuvantul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din nou PS :

Am tratat peretele și antimucegai înainte de a aplica glet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai la casa sau la bloc, e beton sau caramida, BCA sau porotherm, daca e casa, are fundatie sau are doar zidurile in pamant, daca e casa, se aduna apa multa la baza zidului, aerisire, mobila, ferestre?

sunt multe variabile, ofera si tu mai multe detalii,

sfatul meu este sa renunti la glet, indiferent de problemele tale curente, gletul este un material arhaic, parerea mea happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Peretele e din beton. Stau la bloc.

| frunzarescu a răspuns:

Este important sa izolezi peretii si sa aerisesti camera.
Marca buna de dezumidificatoare gasesti aici http://bit.ly/2mBbZJu Acum doi ani am cumparat acest model http://bit.ly/2namB25 pentru 40 mp si m-a costat 900 lei, dar a meritat, isi face treaba perfect, scoate iarna aprox 1 lit/zi dintr-o incapere de 20 mp.
In concluzie, sa te incadrezi in bugetul tau, iti recomand acest model http://bit.ly/2mzy76V