Întrebare recomandată | DanielVălean a întrebat:

Cum trebuie ingrijita ohideea astfel incat sa nu se ofileasca si sa faca flori, chiar si dupa ce si le-a scuturat o data?

Răspuns Câştigător
| IrinaMihaela15 a răspuns:

Orhideele fac flori o data pe an (de obicei primavara) chiar daca le ti in casa, pentru ca asa vor ele happy. nu sunt flori pretentioase, trebuie sa le pui in ghivece transparente (pentru ca si radacinile au nevoie de lumina solara), sa le iei pamantul necesar (bugati de lemn) si daca vrei, poti sa cumperi solutii speciale de crestere pe care le pui in apa si dupa le uzi cu solutia obtinuta. trebuie sa le uzi cel putin o data pe saptamana, sa le schimbi pamantul cel putin o data pe an si sa le tai radacinile ce sunt prea lungi, sa le tii intr un loc cu soare din casa si e bine ca atunci cand le uzi sa le pui ghiveciul intr un vas cu apa cel putin 15 min, ca sa poata absorbii toata apa de care au nevoie, ca ele stand in bucati de copaci, nu pot retine apa mult timp. sper ca te am ajutat. happy

| DanielVălean explică (pentru IrinaMihaela15):

Multumesc frumos. Dar am observat inca ceva, frunzele ei au inceput sa se ingalbeneasca, oare de ce? O intretin exact cum mi-ati descris mai sus, cu exceptia udarii. E din aceasta cauza?

| IrinaMihaela15 a răspuns (pentru DanielVălean):

Pai depinde, daca o uzi prea des o sa faca mucegai si o sa putrezeasca, dar daca o uzi rar la fel, se ofileste. alta explicatie nu gasesc, doar daca nu cumva ai tratat-o cu substante nocive. nici nu e bine sa o ti in dreptul soarelui, trebuie sa fie intr un loc ce sa nu aibe nici mult soare, nici sa nu fie intuneric.