| Bia230 a întrebat:

Hello! OK, deci... locuiesc la tara si acum o saptamana seara am observat doua broscute pe hol. Am reusit sa dau doar una afara, dar am observat ca tot apar mai multe broscute si nu stiu de unde, in fiecare seara dau o broasca afara si a doua zi mai gasesc doua..Cum as putea sa scap de broaste, solutii, ceva? Va rog.
Funda

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ti se aduna broastele in jurul usii, inseamna ca au mediu propice in apropiere: balta de apa, iarba multa, unde se aduna si se inmultesc.
Trebuie sa-ti re-organizezi spatiul din fata usii si din jurul casei in asa fel, incat apa de ploaie de pe acoperis sa nu intre direct in sol, sa nu se formeze balti cand este ploaie.
Indepartezi scurgerea apelor de langa casa (astfel si peretii vor fi mai feriti), apa din burlane le conduci prin canalizare /sant mai departe (la minim 5 metrii de casa! ).
Terenul il nivelezi de asemenea cu cadere spre exterior, acoperindu-l cu pietris de 1-5 cm, ornamental.

Deoarece broastelor nu le plac locurile fara apa, ele vor cauta alt loc unde sa se plimbe... happy

| Violleta2022 a răspuns:

Tine usa inchisa si nu-ti mai intra broastele in casa!

| Lioana a răspuns:

Am văzut si eu odată o invazie de broscuțe. Acum vreo 14 - 16 ani la mare. Era plin de broscute pe strazi de imi era frica sa nu calcam pe vreuna. Nu stiu ce le scoate la plimbare. Poate te ajuta ceva sfaturi de aici.
http://www.feminis.ro/cum-sa-scapi-de-broastele-din-curtea-ta_63446.html