| Oyasumi a întrebat:

O garsoniera cu 26 mp este mica?
Nu am 5 ani stiu cat e 1mp,dar nu pot intelege cam cat ar fi...
(are baie,bucatarie, dormitor camera de zi...)
E incapatoare? e mare?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Ti-e rau? 26 mp e IMENSA, fiind vorba de o GARSONIERA. Deja la 35-40 mp discutam de apartament cu o camera.

14 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Mai omule, e cort nu garsoniera.Cort apartament cum ar numii unii de pe aici care cunosc situatiunea. Iti trebuie macar 16 m patrati doar camera

| KodrutZ a răspuns (pentru carpediem):

Asa, si? Sint multe garsoniere cu camera de 16, hol la intrare de 2, bucatarie de 4, baie de 2, fara balcon - 24 mp. Eu am stat vreo 3 ani intr-o camera de camin care avea baie, camera, si la intrare hol + spatiu de aragaz, vreo 15-16 mp in total si a fost foarte ok, erau care stateau 2 adulti + 2 copii in de-alea...

| carpediem a răspuns (pentru KodrutZ):

Ai drerptate si stramosii nostri au trait in pesteri si a fost OK. Doar ca in timpurile astea de la stramosi incoace nu am auzit in imobiliare de termenul"apartament cu o camera". Ma rog tu stii mai bine...mai ales ca e imensa. Dupa ce mi-ai povestit tu, inteleg de ce spui imensa la una de 26m.

| KodrutZ a răspuns (pentru carpediem):

Imensa in categoria "garsoniere", nu pur si simplu. http://www.flu.ro/......amera.html

| carpediem a răspuns (pentru KodrutZ):

APARTAMÉNT ~e n. Grup de (două sau mai multe) camere și dependințele necesare, care formează o locuință într-un bloc de locuit. /

| KodrutZ a răspuns (pentru carpediem):

Mai ramine si dex-ul in urma...

| carpediem a răspuns (pentru KodrutZ):

Fir-ar sa fie... daca dex-ul ramane in urma, atunci ce limba vorbim! Ca sa nu mai zicem ca Garsoniera vine din frantuzescul Garson (baiat), adica nefamilist care-i trebuie strictul necesar. Treaba cu apartament cu o camera au scos-o unii analfabeti din imobiliare ca sa pacaleasca psihologic clientii ca suna ...mai mult decat este. Sau in ziare la vanzari nu am vazut ap. cu o camera. In fine, nu mai terminam niciodata si fiecare ramane la opinia sa. Si totusi e gresit.Bafta.

| KodrutZ a răspuns (pentru carpediem):

Conceptual, ai dreptate. Din pacate, termenul de apartament de o camera, asa fortat cum e, a ajuns omniprezent si in presa scrisa, si in online...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E mica, foarte mica. gandeste-te ca o sufragerie normala de apartament de bloc are intre 18 si 22 de metri patrati. In inca 4-8 mp trebuie sa intre si baia si bucataria si eventual un mic hol.

| relian a răspuns:

Este foarte mica.O camera are cam 20 mp, deci fa si tu socoteala cit mai ramine pentru baie si bucatarie daca atit are.Deci este ca si cum pui un part si o masa si ai terminat lucrarea.Auzi si camera de zi.Bine ca nu ai bagat ca are si living ceva.Deci este ghetou sa fiu mai precis, un fel de debara sau camera de camin.

| cristi20ilie a răspuns:

E foarte mica.Garsoniera e cat o camera de dormitor cf II.Gandeste-te daca o sa ai loc in ea.O garsoniera incapatoare are in jur de 35-40mp.

| carpediem a răspuns (pentru KodrutZ):

Care e diferenta dintre un "apartament cu o camera " si o garsoniera?

| KodrutZ a răspuns (pentru carpediem):

Ap cu o camera are baie, bucatarie, hol, dormitor, balcon.

| carpediem a răspuns (pentru KodrutZ):

Si o garsoniera confort 1 ce nu are? Tu prin garsoniera intelegi DOAR o singura camera si o usa?

| KodrutZ a răspuns (pentru cristi20ilie):

Ti-e rau? 26 mp e IMENSA, fiind vorba de o GARSONIERA. Deja la 35-40 mp discutam de apartament cu o camera.