| dragosh57 a întrebat:

Salut comunitate am cateva intrebari legate despre caini.
In acest moment detin 2 caini de rasa ciobanesc caucazian:un caine de 1 an si 4 luni si o catea de 8 luni. Urmeaza sa i se faca de monta la catea si ma intereseaza cateva raspunsuri concrete
1 Cat timp tine cateaua pana fata?
2 Care este varsta potrivita pentru imperechere (este foarte mare, la 8 luni are 50 kg si 65 cm) dar este inca in crestere si nu vreau sa o stric cu monta
3 Daca fata peste 5 catei (au fost 12 frati la cuib) pot sa iau din catei sa ii dau la alta catea pentru a se face mari puii?
Multumesc si astept raspunsuri cat mai rapid si mai concrete!
Pentru raspunsurile date dau funda!

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

1-62-65 zile de gestatie. 2- dupa 2 ani(cam a 3 a perioada de calduri, prima e la aprox 9 luni si e mai bine pentru pui daca sunt fatati primavara). Nu te emancipa in legatura cu cresterea, nu au o crestere constanta, adica la 16 luni nu va avea dublul ca acum. 70-80% din talie o face pana la 12-14 luni apoi nu mai ia in inaltime. Ai vazut ce labe mari avea pe la 5-6 luni, iar acum nu mai sunt asa. Ca sa intelegi, ei cresc"pe bucati". Cateaua se duce la mascul pentru monta, iar zilele fertile sunt din a 12-a pana in a-16-a zi de estru, plus cat traiesc spematozoizii, o duci la monta din a 9-a zi de estru ca sa fii sigur.3- e greu sa gasesti catea in lactatie si cu pui putini, poti dupa varsta de 1 luna sa aditionezi tu lapte natural, nu cumparat, dar mare grija sa-l introduci treptat de la cantitati mici ( 5ml/zi/individ) si sa urmaresti scaunul sa nu se deranjeze, iar daca se deranjeaza nu le mai dai. Daca le dai la biberon, dupa ce au mancat ii intorci pe spate si le masezi abdomenul dinspre piept spre coada, apoi circular, la fel cum mama lor ii "spala" dupa alaptare, pentru tonifierea peristaltismului(tranzitului) intestinal, astfel ajutandu-i la digestie.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! 9 saptamani e perioada de gestatie la caini, si varsta trebuie sa treaca de an, sa aiba cel putin un an jumate, o data la 6 luni intra in calduri si cica e bine sa treca cel puti 3 perioade de calduri...acum depinde si de grija acordata cetelei pentru a nu intra in contact cu cainele.
sanatate multa si SARBATORI FERICITEhappy ALATURI DE CEI DRAGI:*

| aligru a răspuns:

Restrictia de varsta apare doar la catele si se datoreaza faptului ca o monta la o varsta prea frageda face ca dezvoltarea lor sa stagneze pe timpul sarcinii. De aceea este bine ca o catea sa fie data la monta dupa varsta de 1 an si jumatate, sau chiar 2 ani. In cazul raselor mari, cum ar fi Ciobanesc Mioritic sau Saint Bernard, nu se recomanda datul la monta inainte de varsta de 3 ani, din acelasi motiv - cresterea si dezvoltarea animalului trebuie sa fie completa.
In principiu, in jur de 2 ani.

In medie, gestatia la caini dureaza 63 de zile, adica fix 9 saptamani. Am zis, e o medie. Variatiile normale sunt de +/- 5 zile. Foarte mare atentie! Daca au trecut 63 de zile si inca 5 zile iar cateaua nu a fatat, repede la doctor! Viata ei poate fi in pericol, deoarece asta inseamna in general ca s-a intamplat ceva rau cu puii sau cu ea si nu ii mai poate expulza.

Vrei sa iei cateii de la mama lor si sa i dai la alta catea sa i creasca? daca si aceea la randul ei a fost gestanta si daca ii primeste, da! Uneori se practica tactica asta pentru a ajuta catelusa deoarece va fi foarte slabita.

| carpediem a răspuns (pentru aligru):

Hormonii sexuali declanseaza inchiderea cartilajilor de crestere(aflate in epifiza osoasa). Nu vrea sa-i dea la o catea doica ci sa suplimenteze cantitatea de lapte pentru ca optim o catea poate alapta 5-7 pui mai mult exista riscul de subnutritie la toti puii.

| aligru a răspuns (pentru carpediem):

Am specificat si eu ca va fi slabita catelusa. Nu am spus o in aceeasi termeni deoarece nu am toate cunostintele. Imi plac animalele si am mai citit diferite chestii dar doar atat!happy