| Daniel_Gabriel_1995 a întrebat:

Am un caine aproape e mort, daca l-am dat la monta cu o catea si am caini de 5 luni, pechinezi, se ia boala la cei de 5 luni?

Răspuns Câştigător
| AnonimTpu14 a răspuns:

Salutare, Daniel_Gabriel_1995!
Îmi pare rău pentru situația în care sunt acum cățeluşii tăi. dar, regret să-ți spun, că este o probabilitate destul de mare ca boala de la primul cățeluş să se ia şi la ceilalți cățeluşi. dar, sunt şi nişte şanse minime să nu o ia, aşa că încă poți avea o speranță.
O fundă m-ar ajuta!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu il duci la veterinar? El stie cel mai bine ce ar putea sa-i mai faca.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Un câine poate avea multe boli, dar unele pot fi tratate. Altele, nu. De ce nu rogi un veterinar să vină, să-ți consulte cățelul, dacă tu nu ai posibilitatea de a te deplasa la un cabinet veterinar?
E vaccinat? Un câine fără vaccin se poate îmbolnăvi ușor, el nu are imunitate. Sunt multe boli grave la câini, iar multe din ele, pot fi mortale (parvoviroză, boala lui Carre /jigodie, hepatită)
Izolează cățeii sănătoși de cei bolnavi, întotdeauna! Multe boli sunt transmisibile de la unul la altul. După ce îl hrănești pe cel bolnav, nu atinge pe ceilalți, decât după ce te speli bine cu săpun, pe mâini.
Încearcă să ajungi cu el la un veterinar, nu îl lăsa să sufere. Ia-l în brațe, învelește-l într-o pătură călduroasă, salvează-i viața, poate (încă) se mai poate.

| Daniel_Gabriel_1995 explică (pentru floresdemayo):

Frate ce sa-l mai salvez? Ca el are picioarele incarligate si cand iese din cotet pica are un vaccin facut.

| floresdemayo a răspuns (pentru Daniel_Gabriel_1995):

Dacă ai puțină omenie, îl duci la veterinar! Dacă nu îți pasă de el, stai și privește-l cum se stinge încet, sub privirile tale!
Veterinarul îl poate pune sub perfuzii, îi poate veni în ajutor. Cât timp o ființă respiră, fie om, fie animal, întotdeauna mai există o șansă. În cazul animalelor, noi suntem șansa lor, fiindcă ei nu conștientizează ca există un om, cu studii de specialitate, căruia i se spune "veterinar" și care îl poate salva!

| Daniel_Gabriel_1995 explică (pentru floresdemayo):

L-am dus da ii face actele de deces.

| floresdemayo a răspuns (pentru Daniel_Gabriel_1995):

Acum, să-i facă și îmbălsămarea. De pe partea mea, cheamă și preotul.
Bine că l-ai lăsat fără tratament, până în ultima clipă. Chiar că a chinuit, bietul de el, ca un câine!

| DrowRanger a răspuns:

Nu doar vacile se dau la,, monta''winking

| DrowRanger a răspuns:

Da,informeaza-te ce boala e. Dar primul lucru pe care trebuie sa-l faci, izoleaza-l de ceilalti.

| BulldogK a răspuns:

Dar tastatura ta nu are virgule?

| sandalutu a răspuns:

Da, ramai fara creier, dar tu nu ai avut niciodata