| anonim_4396 a întrebat:

Am o catea si un caine. Momentan amandoi cateii sunt pui, amandoi au 2 luni. Nu stiu ce rase sunt cateii, dar masculul este un ciobanesc care va creste mare, iar femela este probabil o corcitura dar foarte frumusica. Intrebarea mea este: acesti caini se pot imperechea chiar daca sunt rase diferite? Daca da, puii vor avea de suferit?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Cainele ciobanesc mioritic si cel carpatin sunt aproape de doua ori mai grei decat cateaua, asa ca e o problema sa ii gasesti catea, si cand o gasesti ii faci pereche. M-ar cam mira sa suporte bine cateaua ta un ciobanesc original. Iar daca cainele e de rasa, nu e mai bine sa pastrezi rasa curata, sa faci pui valorosi? Iar cateaua e buna si ea, ii tine de urat, conteaza enorm.

| Alex007007 a răspuns (pentru minrest):

Nu am nici cea mai mica dorinta in a le lua puii si sa-i vand, vreau doar ca puii sa nu se nasca cu diferite probleme sau malformatii din cauza ca sunt rase indepartate. Se joaca impreuna mereu, dar momentan sunt pui.

| minrest a răspuns (pentru Alex007007):

Malformatii nu, nu se poate, pentru ca toate rasele de caine sunt foarte apropiate genetic. Dar nu stiu ce o sa faci cu atatia caini.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat