| Bucur_Emil_1997 a întrebat:

Am o casa de vacanta la tara si cu ploile astea a inceput sa creasca iarba! Vreau sa achizitionez un trimmer/motocoasa(dar nu stiu diferenta dintre cele doua)! As vrea sa cosesc pe o suprafata de 2000 m2! Zicieti (cei care aveti) ce e mai bun si pe la ce pret!

Răspuns Câştigător
| samysilver a răspuns:

Trimmer-ul e mai ieftin pana la 200 lei dar e pe curent electric si te chinui cu firul in plus de asta taie cu un nainol special in loc de lama si se termina
Motocoasa e mai scumpa dar e mai buna deoarece are lama nu se termina si nu are fir dar consuma benzina si poti s-o folosesti si la cosit pentru animale.trimmer-ul o marunteste dar si motocoasa depinde ce lama folosesti pretul incepe de la 560 lei -2000lei

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Trimmerul este o varianta mai mica de cat motocoasa, la curent, fiind destinat a fi folosit la ajustarea marginilor gazonului, a colturilor greu accesibile, unde masina de tuns nu incape.
Motocoasa este pe benzina, nu este neaparat cu disc, sunt si motocoase care merg numai cu fir. Au insa diametrul de taiere mai mare si pot fi folosite pentru cosirea suprafetelor mai mari, in special cele denivelate sau napadite de buruieni cu tulpina groasa sau chiar lemnoasa.
Totusi, pentru iarba in jurul casei, eu iti recomand o masina de tuns iarba, este mai ieftina decat motocoasa, mai eficienta, iar taind la aceeasi inaltime, iarba ramane frumoasa, ca un covor. In plus efortul este mult mai mic. Ai de ales intre manuale, electrice sau pe benzina, in functie de necesitati.

| smart01 a răspuns:

Salut Emil,
Intr-adevar avand in vedere ca ai o suprafata destul de mare de tuns, un trimmer este mai degraba indicat pentru zone mai putin accesibile, pe cand o masina de tuns gazonul/iarba ar fi mai indicata. http://www.verdon.ro/......uns-gazon/ Gasesti aici mai multe tipuri de masini de tuns gazonul, rpintre care sunt cateva foarte eficiente la un pret avantajos.

| tunsgazon a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa cumparati o masina de tuns gazon avand in vedere ca aveti un teren cu suprafata destul de mare, trimmerul numai pentru locuri mai putin accesibile, le puteti gasi pe http://www.tungazon.ro