| anonim_4396 a întrebat:

Sunt o persoana friguroasa, cu sa-mi decorez casa astfel incat sa inspire caldura?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu folosi plafoniere, lampile de masa sau cu picior dau multa caldura mai ales daca si lumina becurilor nu este alba, foloseste tonuri de ocru, evita inoxul si plasticul, pernite decorative chiar si pe sol, candelabre cu lumanari.

8 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Evita culorile alb, albastru negru
combina in nuantze pale galbenul portocaliul verde oliv ocru, chiar daca se regasesc toate aceste culori pe un singur perete care este expus privirii tale, in forme geometrice sau pur si simplu trasaturi de bidinea, o
lampa cu picior intr-un colt cu abajur in sus de culoare portocalie si un abajur in jos de culoare vernil

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Culorile calde: galben, portocaliu, rosu - chiar si unele nuante de verde (in combinatie). Lambriuri de lemn, decoratii din lemn sau ceramica, perdele colorate / neaparat perdele si nu jaluzele/ (combinatie uni de doua tonuri calde). Trebuie sa ai grija la nuante - daca peretele e zugravit galben - perdelele pot fi nuanta mai deschisa si mai inchisa decat peretele. Ca sa nu para ca casa ia foc - poti sa faci un perete accent de nuanta maro (pe care sa ai neaparat un tablou, sau masti, sau obiecte ceramice, ce-ti place). Covoarele sa fie cat mai groase, preferabile din lana, in nuante apropiate de culoarea mobilierului sau a canapelei. Parchetul sa fie din lemn sau din pluta (pluta este una din cele mai bune izolatoare termice si fonice). Apropo de pluta - poate sa inlocuiasca lambriurile de la intrare (cele de lemn) sau in bucatarie pe peretele unde ai masa si scaunele. Noi avem in casa si arata foarte placut si tine cald. Ar fi multe de spus, dar conteaza ca toate elementele principale sa aiba culori naturale in tonuri calde.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de gusturile tale, dar preferabil colorat, cu culori asemanatoare focului: mobilier si covoare etc de portocaliu, rosu etc.
Sa ai min 20 grade in casa.
Sa verifici daca nu ai anemie, lipsa de calciu si magneziu. Daca da, fa tratament pentru. revenire la normal.

| viorel2c a răspuns:

Ar trebui sa o decorezi si cu o centrala termica ce culoare vrei tu.

| bunica a răspuns:

Culorile vii sunt si culori reci. multe floti care inspira anotim calduros, tablouri cu peisaj de primavara, vara, toamna nu iarna.peretii in culori calde, verde foarte deschis, pai, bleu.si in primul rand sa aiba geamurile izolate si bineinteles caldura ca poate sa aiba culorile cele mai calde ...ca fara caldura o sa tremuri mama draga pana o sa vina primavara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru o friguroasa: la intrare in casa si prin dormitor sa ai botosei inchisi pentru ca sa-ti incalzesti picioarele in orice moment al zilei; la picioarele fiecarei canapele, fiecarui fotoliu, fiecarui pat din casa cate un covor din lana (cerga, de culoare sa zicem portocaliu); semineu electric - atentie la securitatea aparatului; draperii voluminoase din material gen catifea sau asemanator... imagini cu seminee foarte design http://images.google.com/......tp?/images

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa vopsesti casa pe dinauntru mai rosie sau daca nu-ti place rosu' sa facu o culoare apropiata de rosu sau sa-ti pui centrala si sa faci,, sauna'' in casa

| nicky_3440 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa ai in casa foarte mult culori calde cum ar fi:roz, orange, rosu, galben... mie aceste culori imi inspira caldura, acum depinde si de gusturile tale.