| єχcєєℓ a întrebat:

Anime sau Manga? Si argumentati. big grin

10 răspunsuri:
| Deleb a răspuns:

Hey
Incepusem sa ma uit la fairy tail cand scosesera de abia 100 de episoade, iar atunci cand s-au oprit la 175 parca, am crezut ca nu o sa il mai continuie si m-am apucat de manga. Am vazut foarte multe scene care acum, in anime au fost animate altfel si sincer le prefer pe cele fara viata. In manga Fairy tail, scenele sunt mai sangeroase...mai mature sa spun mai din toate punctele de vedere, fata de anime.
O alta manga care mi-a placut Ao haru ride. Au facut un anime de 13 episoade, pe care l-au "terminat" destul de naspa, iarasi, la asta prefer manga. Animatia a fost buna, castingul si muzica, dar la povestea asta parca nu trebuie un anime.
Sunt si alte seriale la care prefer anime-ul : Kamisama Kiss si Akatsuki no yona. Autorii, animeaza exact cum trebuie manga, fara sa stearga vreo scena, ceea ce mi se pare foarte frumos. Nu e nici o diferenta intre manga si anime si de asta sper sa scoata cat de multe episoade pot ei pentru seriile astea 2.

| єχcєєℓ explică (pentru Deleb):

M-am apucat si eu de manga la Fairy Tail cand am terminat cele 175 de episoade.Nu mai aveam rabdare laughing Acum de cand a inceput seria noua parca nu mai e aceeasi atmosfera...si animatia e arata oribil. Sper sa o imbunatateasca atunci cand va incepe Tartarus smug

| Deleb a răspuns (pentru єχcєєℓ):

Si eu preferam animatia veche...dar ce sa facem acum. Si acum ma dispera ca baga foarte multe fillere, adica arcu ala cu spiritele celestiale ajungea, nu mai trebuiau inca 4 fillere separate -.-. Oricum, astept multe faze din manga in anime.

| T0T a răspuns:

Eu unul nu înțeleg de ce văd unii niște desene statice cu un text scurt scris pe ele, ca ceva mai interesant decât animația în sine care în mod clar transmite mai multe emoții datorită și liniei melodice, și animației care prezintă mult mai bine acțiunea, și tonalitatea vocală...Eu unul consider că animația este în mod clar peste manga, doar că în manga mai gasești anumite detalii neredate în anime sau chiar niște modificari deoarece, in general, anime-ul este făcut după manga, nu invers.

| Croampa a răspuns (pentru T0T):

Ce fain ai argumentat! applause
Sunt de acord cu tine, doar ca nu stiu sa argumentez la fel! big grin

| Mayar a răspuns:

Anime. E animatie! Nu te uiti pe o foaie si tot te uiti la imagini si la text. E ca ceva mort, fara viata, nu le auzi vocea, nu vezi expresiile asa cum le vezi la anime.+ economisesti mai mult timp la anime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar anime. Si Manga e buna, dar anine-ul îl vezi, fără sa dai paginile, e color si e altfel când personajele desfasoara actiunea. laughing cam greu de argumentat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anime,acolo nu trebuie sa dau pagina sa vad ce se intampla + ca acolo pot sa aflu vocea personajelor cum este si mai este si color nu alb negru laughing
Si manga cateodata e bine, acolo detaliaza mult mai bine happy

| Darkness13 a răspuns:

Ambele imi plac, insa mor de ciuda cand va ca unele animeuri sunt cenzurate (Tokyo Ghoul de exemplu) si ca dintr-o manga colosala, geniala, cu o tona de capitole iese un anime de vreo 20 de episoade ( tot Tokyo Ghoul de exemplu).
Cu alte cuvinte prefer manga, de cele mai multe ori.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Darkness13):

Asa si eu. M-am uitat la Kuroshitsuji si dupa aia a trebuit sa incep manga ca in anime nu erau toate evenimentele.