| Lupes_Razvan_1999 a întrebat:

Ce animeuri as putea viziona? Ati putea sa-mi dati si o mica "introducere" in anime? (Am vazut : Naruto, Ao No Exorcist, Yu Yu Hakusho, Noragami, Death Note, Kaichou wa maid sama (pe care il recomand recomand), Shingeki no kyojin; NU vreau sa vad : One piece, Fairy tail, Bleach, SAO)! Multumesc mult happy

Răspuns Câştigător
| AnaFbg a răspuns:

Incearca Future Diary, e vorba despre un baiat care ajunge sa primeasca viitorul pe telefon, din cauza lui Deus [ zeul din anime], si mai sunt inca 11 parca, si trebuie sa se ucida intre ei pentru a deveni noul Dumnezeu, si ei nu isi cunosc identitatile unul altuia. Si baiatului asta i se alatura Yuno, o fata yandere, putin psihopata, care s-a indragostit de el.
Sau Another - Aici e vorba despre o clasa de elevi blestemata, din cauza a ce s-a intamplat cu ani in urma. In clasa aia au loc tot felul de accidente, si incep sa moara din ei, si trebuie sa faca in asa fel incat sa opreasca blestemul. xD
Black Butler - Un baiat din Anglia dintr-o familie destul de renumita, face pact cu un demon dupa ce ii mor ambii parinti. Si trebuie sa gaseasca ucigasul lor si sa se razbune, demonul fiind majordomul sau, iar ei rezolvand tot felul de mistere. xD
Code Geass - Anglia preia controlul unei parti mare din lume, printre care si japonia. Si britanicii ii trateaza prost si urat pe japonezi, si un englez, Lelouch, vrea sa schimbe asta, si primeste puterea de a face pe oricine sa faca ce zice el, in timp ce este prins intr-un atac terorist. Si de aici incepe sa se lupte cu imperiul britanic.
Sper ca iti place vreunul. big grin

| Lupes_Razvan_1999 explică (pentru AnaFbg):

Te-ai chinuit ceva.Multumesc mult.Chiar mi-am facut o idee despre fiecare si par interesante(mai ales primul). Chiar le-ai facut sa para foarte interesante(probabil asa si sunt). Multumesc inca o data pentru efort big grin

| Lupes_Razvan_1999 explică (pentru AnaFbg):

Wow...Tu mi-ai recomandat black butler si am ajuns sa ma uit la black bullet(din greseala nu am citit tot) dar animeul ala e genial laughing Haha

10 răspunsuri:
| BlackRaven45 a răspuns:

Cu dragă inimă îţi recomand:
1. Kamisama Kiss (Kamisama Hajimemashita) (13 episoade + 2 OVA-uri)

Gen: Comedy, Demons, Fantasy, Romance, Shoujo, Supranatural

Este vorba despre o fată (17 ani) pe nume Nanami care a rămas fără casă din cauza datorilor tatălui ei. După ce ea salvează un tip de un câine care îl atacase, acesta îi dă casa lui pentru că a spus că el nu mai are nevoie de ea. Casa lui era de fapt un templu. În templu se află două spirite pe nume Onikiri şi Kotetsu şi un Spirit Vulpe Albă pe nume Tomoe. În fine, Tomoe ajunge să fie servitorul ei şi cu timpul Nanami ajunge să se îndrăgostească de Tomoe.

Dacă ai vizionat anime-ul şi ţi-a plăcut am deosebita plăcere să-ţi spun că anime-ul a primit undă verde pentru un sezon 2. Nu a fost anunţată data exactă dar cel mai probabil va apărea în vara anului 2015. *Cred*

2. Inu x Boku SS (12 episoade)

Gen: Comedy, Romance, Supranatural, Dramă

Este vorba despre o fată (16 ani) pe nume Ririchiyo care se mută în Ayakashikan în căutare de linişte şi pace. În schimb, ea se trezeşte cu serviciul unui Agent de la Serviciul Secret, Sōshi Miketsukami. Între timp ea ajunge să se îndrăgostească de majordom.

3. Kamigami no Asobi (12 episoade + un OVA din câte am înţeles)

Gen: Fantasy, Romance, Shoujo, Harem

E vorba despre o fată pe nume Yui. Într-o zi când fată se întoarce acasă, găseşte în magazia din spate o sabie. Sabia o duce într-o altă lume. Acolo întâlneşte 8 zei tineri şi nedisciplinaţi care nu ştiu nimic despre lumea oamenilor. Zeus, zeul suprem, îi explică că va trebui să-i înveţe pe acei zei despre lumea oamenilor şi să-i ajute să absolve acea academie. E drăguţ anime-ul. Îl recomand.winking

4. Tonari no Kaibutsu-kun (13 episoade)

Gen: Comedy, Romance, School, Shoujo, Slice of Life

Aici este vorba despre o fată pe nume Shizuku care îşi dedică tot timpul învăţatului. Nu se distrează niciodată. Doar învaţă, învaţă, învaţă, învaţă şi tot învaţă. Într-o zi profesoara o roagă să-i ducă unui băiat care n-a mai venit la şcoală de mult timp, nişte hârtii. Din acea zi băiatul, Haru o tot urmăreşte. E un anime destul de drăguţ. Băiatul e super ciudat. laughing

5. Lovely Complex (24 episoade)

Gen: Comedy, Romance, Shoujo

Este vorba despre o fată foarte înaltă (172 cm) pe nume Risa şi un băiat foarte scund (150 cm) pe nume Otani. Ei se urăsc. Sunt în aceeaşi clasă şi stau unul lângă altul. Se ceartă mereu. Încă din primul an au devenit un duo comic. Un profesor a început să-i strige ''Hanjin-Kiojin''. Risa ajunge să-l placă pe Otani şi încercă să-l facă să se îndrăgostească de ea. *Nu e tocmai ce ai cerut dar mă gândeam că ţi-ar plăcea deoarece e super amuzant laughing *

6. Brothers conflict (12 episoade + Un Special şi 2 OVA din câte am auzit)

Gen: Romance, Shoujo, Harem

Când tatăl lui Chi (Emma) se căsătoreşte ea este nevoită să se mute cu toţi cei 13 fraţi vitregi. Din nefericire pentru ea toţi fraţii s-au îndrăgostit de ea şi toţi încearcă să-i câştige dragostea. *Nu e genul pervers* Mie mi-a plăcut mult anime-ul acesta. Chiar speram să rămână cu Louis sau Juli. happy

7. Uta no Prince-sama (S1: 13 episoade, S2: 13 episoade + Un Special)

Gen: Comedy, Music, Romance, School, Shoujo, Harem

Este vorba despre o fată pe nume Nanami care întră la o şcoală profesionistă de muzică. Ea întâlneşte nişte băieţi care ajung să o placă dar nu îşi împărtăşesc dragostea. Cu ajutorul lui Nanami ei formează o trupă: Starish. *E drăgut anime-ul. O şa-ţi placă. Mai ales S2. big grin *

Acest anime o să aibă şi un S3. O să apară în anul 2015. Nu se ştie încă data.

Dacă mai vrei sugestii să-mi dai mesaj privat. Aş fi bucuroasa sa te ajut. happy

Sper că ţi-am dat nişte sugestii utile. happy

P.S. Scuze dacă am uitat să menţionez unele OVA-uri sau episoade speciale.

| Lupes_Razvan_1999 explică (pentru BlackRaven45):

Te-ai chinuit enorm ...Multumesc mult! Apreciez! Din cate animeuri ai enumerat acolo am ajuns la concluzia ca ti-ar placea "Kaichou wa Maid sama" (daca nu cumva l-ai vazut). Poate il incerci happy. Multumesc inca o data

| BlackRaven45 a răspuns (pentru Lupes_Razvan_1999):

Da, l-am văzut. E superb! Dacă ţi-a plăcut Kaicou wa Maid-sama atunci uită-te şi la Special A. Este exact aceeaşi treabă dar după părerea mea tot Maid-sama e mai bun dar merită să încerci şi Special A. happy

| Ritsuko a răspuns:

SAO poate ca ti se pare o idee fumata la inceput dar chiar te prinde.Ce ti-as recomanda :Kuroshitsuji,Guilty Crown,The wallflower,C Control the money and soul of possibility, Pandora hearts, Paradise Kiss, Kyoukai no Kanata, Ouran high school host club. A da, multi incep cu Another.

| Lupes_Razvan_1999 explică (pentru Ritsuko):

Multumesc pentru lista destul de lunga big grin.Si la SAO ai dreptate mi se pare destul de ciudata ideea.

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Mie cel m-ai mult mi-a placut the alchimist.Bafta.

| KilluaZoldyck a răspuns:

Incearca Hunter x Hunter si despre SAO one piece fairy tail (mai ales) nu stii ce pierzi

| Lupes_Razvan_1999 explică (pentru KilluaZoldyck):

M-am gandit la Hunter X Hunter de la inceput dar il voi lasa pe alta data.Acum sa explic putin ...Nu imi place conceptul la SAO sa fiu sincer, one piece este mult prea lung sa ma apuc acum de el si fairy tail nu prea e genul meu.Mersi pentru sfat big grin