| stefyyyy a întrebat:

Hei salut! Am o intrebare stupidalaughing. Exista extraterestrii?

7 răspunsuri:
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Nu ţi se pare că e absurd să asociezi dumnezeul tău cu ştiinţa? Sunt două lucruri complet diferite, se află la polii opuşi unul de celălalt.Plus că unul nu există, şi nu, nu mă refer la ştiinţă.

| Popcorncubranza a răspuns:

Exact, si eu bag mana in foc ca exista. Doar nu suntem singuri in acest univers infinit straight face

| costellupusor a răspuns:

Nu stiulaughing

| cobritsA a răspuns:

Viața extraterestră este la ora actuală (2011) doar o ipoteză, conform căreia în Univers ar putea să existe și viață al cărei mediu natural nu este Pământul. Acest concept se referă la orice tip sau formă de viață, de la cele mai simple sisteme biologice (de ex. virusuri și procariote) până la cele mai complexe forme de viață cu inteligență proprie și organizare socială. Totuși, existența vieții în afara Terrei, fie ea orișicât de primitivă sau evoluată, nu a putut fi dovedită cu certitudine nici până în ziua de azi.

Pe care corpuri cerești ar putea exista viață

Stelele sunt prea fierbinți pentru a adăposti fenomene de viață. Dar din cauză că numai galaxia noastră conține probabil miliarde de planete, oamenii de știință presupun că viața extraterestră există. La ora actuală (2011) se cunosc deja concret peste 500 de exoplanete (planete din afara sistemului nostru solar), dar toate acestea sunt prea îndepărtate de Pământ și de aceea prea greu de cercetat în privința existenței unor forme de viață.

Condiții minime ale existenței vieții pe o planetă extraterestră sunt:

energie (prezentă de exemplu prin fenomenele relativ calde de pe Enceladus),
molecule conținând carbon (substanțe organice),
apă.

Multe din planetele deja descoperite sau bănuite orbitează în jurul unui sistem solar binar sau multiplu; în aceste cazuri traiectoriile lor sunt curbe geometrice foarte complicate, care se apropie și se depărtează de Sorii respectivi în mod amplu. De aceea pe aceste planete există variații mari de temperatură, care practic exclud existența vieții. Altfel spus, o condiție suplimentară este ca planeta respectivă să orbiteze în jurul unui singur Soare central (așa cum este cazul și cu Pământul).

În interiorul sistemului nostru solar se cunosc deja 3 corpuri cerești care îndeplinesc condițiile minime necesare pentru apariția vieții:

Enceladus (satelit) - satelit al planetei Saturn
Marte (planetă)
Europa (satelit) - satelit al planetei Jupiter.

La 26 noiembrie 2011 agenția spațială americană NASA a lansat spre Marte misiunea spațială Mars Science Laboratory (MSL), care are drept scop principal să cerceteze amănunțit dacă acolo există sau a existat viață

Forme de viață excepționale

Viața extraterestră, dacă ar exista, ar putea fi total diferită de tot ce se cunoaște până acum. Drept dovadă folosesc descoperirile recente pe Pământ a câtorva forme de viață excepționale, deosebite de toate formele tradiționale: [1]. Așa de ex.:

Bacterii arsenofage - în lacul sărat Mono Lake din California, SUA.
Bacterii într-un lac de asfalt de pe insula caraibeană Trinidad.

Pentru mai multe detalii vezi Viață#Forme de viață excepționale.

SETI

"SETI" este un acronim de la expresia engleză "Search for Extraterrestrial Intelligence" (română: Căutarea vieții extraterestre inteligente). Este vorba despre căutarea în cosmos a unor semnale ce ar putea proveni de la civilizații extraterestre dezvoltate, inteligente. Există și un institut internațional de cercetare pe acest domeniu, numit SETI Institute, aflat în orașul Mountain View din California, SUA.

Începând din anul 1960 au fost lansate câteva programe științifice de căutare, printre care și căutări de semnale în domeniul radio din spectrul undelor electromagnetice.

Pentru călătorii interstelare, care în romanele science-fiction se întâlnesc atât de des, este pentru omenire mult prea devreme, dificultățile unei astfel de călătorii fiind încă de neînvins, cauza principală fiind distanțele copleșitoare dintre Pământ și alte planete (exoplanete), precum și timpul necesar, corespunzător distanței.

În locul acestora, astronomii cercetează deja bolta cerească cu ajutorul radiotelescoapelor, sperând ca într-o bună zi să recepționeze semnale de la o civilizație de pe vreo planetă îndepărtată, de undeva din Univers. Această speranță impune ca civilizația îndepărtată să dispună la rândul ei de sisteme de producere și transmisie a semnalelor radio la mari distanțe. În plus mai este nevoie și ca respectiva civilizație să se afle într-un stadiu de dezvoltare și organizare socială cât de cât corespunzător cu al nostru, deci este nevoie și de o coincidență în timp, care și ea este foarte puțin probabilă.

Totuși nici măcar cercetările efectuate aici pe Pământ nu sunt simple, aceasta iarăși din cauza imenselor întinderi ale Universului și galaxiilor. Numai galaxia noastră, Calea Lactee, conține peste 100 miliarde de stele, și are un diametru de circa 100.000 ani-lumină. Alte galaxii conțin stele și mai îndepărtate. Un mic procent din aceste stele ar putea prezenta planete cu condiții fizice favorabile vieții. Pentru a găsi însă un semnal încă total necunoscut, venit de undeva din cosmos, este fără îndoială nevoie de tehnici, dar și de strategii de căutare deosebit de sofisticate. Până în ziua de azi (2011) încă nu se poate nici măcar aprecia numărul eventualelor civilizații din Calea Lactee cu care civilizația omenească ar putea intra în contact în viitor. În plus, nu se poate aprecia nici cât va dura căutarea: decenii, milenii, sau poate chiar milioane de ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da dar in alte galaxii.nu cred ca suntem singuri in univers...mai nou ziceau astia ca va veni sfarsitul lumii pe 12.12.2012...in asta chiar ca nu cred laughing

| xdiduuu a răspuns:

In capul tau...nu exista

| symonyk007 a răspuns:

Eu cred ca exista dar in alte galaxii