| Henrypericolpublic a întrebat:

Acum intreb foarte serios ce parere aveti despre sistemul de invatamant din tara noastra? Argumentati.
Eu vad ca merge din ce in e mai rau.
De ce nu e ca in alte tari?
Copiii de clasa a II-a au deja examen?! si cei de a IV-a. Nu e firesc. Ei nu sunt pregătiți pentru examen.
Sa nu mai spun de masa incredibil de mare a
ghiozdanului. Dar de ce e atat de mare? Ca nu suntem in state sa facem manualele de actualitate.
Programa prea incarcata.
Nu e bine deloc...

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Intreab-o pe handicapata de andronescu de ce e nefwtuta si se razbuna pe copii? Parlamentu idiotiilor.

| Henrypericolpublic explică (pentru mgtow):

Asa zic si eu ca ea scurteaza vacantele si ia deciziile vai de capul ei.

| RAY a răspuns:

Ai dreptate plus ca nu se incurajeaza curiozitatea si papagaliu

| RainmakerX a răspuns:

Chiar crezi ca fac tot ce e in manuale?!
Sa fi fim seriosi, foarte multe pagini sunt inutile sau nu o sa fie folosite de ajuns de mult cat sa care cartea la fiecare ora.

| AC4S4 a răspuns:

Mie-mi place oarecum sistemul. Este loc de imbunatatire, ce-i drept.

"Copiii de clasa a II-a au deja examen?! si cei de a IV-a. Nu e firesc. Ei nu sunt pregătiți pentru examen." - Cum nu sunt? La cei din clasa a 2a le da examen cu ce se face pana in clasa a 2a, nu mai mult. Si nici nu conteaza acel examen. Eu dadeam teste in clasele 1-4 si nu am murit.

Daca ne plangem nu ajungem nicaieri. Mergeti si invatati si o sa vedeti ca nu sistemul e de vina.

| Superior a răspuns (pentru AC4S4):

Iti place sa vezi copii de 10 ani stransi in fiecare seara cu toata familia sa faca teme pana nu mai pot? Iti place sa vezi oameni care au invatat atata, dar in continuare nu stiu ce drum sa aleaga sau oameni care aveau inclinatii spre alte domenii dar le-a fost impus sa invete altceva care nu ii pasioneaza?

| AC4S4 a răspuns (pentru Superior):

Am avut și eu 10 ani și nu stăteam în fiecare seară să fac teme. Dacă era nevoie, stăteam. E nevoie să înveți și cum să îți împărți timpul, să fii responsabil.

În școală înveți de toate: științe, arte, tehnologie, socio-umane, literatură, sport. Dacă sunt oameni cărora nu le place nimic, e vina lor, nu a sistemului.

Îmi spui doar lucruri care țin strict de acel copil/adolescent, de familia sa... nu de sistem.

| Superior a răspuns (pentru AC4S4):

Era altceva, astazi materia de cls 5 se invata in clasa 3 si se tot adauga. Multe cunostinte sunt bagate cu forta, in maniere plictisitoare.

| AC4S4 a răspuns (pentru Superior):

Aici nu pot sa ma pronunt. Nu mai stiu ce se facea atunci in clasa a 5a si ce se face acum in a 3a.

| Superior a răspuns:

Sistemul e stupid. Nu pune accent pe adevaratele valori (sunt multe alte domenii fata de cele pe care le pune la dispozitie). Spre exemplu sunt oameni care au talent la muzica,la desen,ar putea deveni designeri sau cantereti mari,dar li se induce in minte,sunt robotizati ca fara scoala sunt inutili. Scoala ii pune sa invete materie pana nu mai pot si dupa cu BAC-ul luat ajung sa lucreze la MC Donalds ca nu stiu ce sa faca mai departe. Sistemul actual e stupid. Daca nu treci prin acest program de scalvie,atunci esti ca si terminat,nu te accepta nici o facultate, etc. In alte tari, intrarea la facultate se bazeaza pe cunostinte si examene, nu pe o diploma care sa arate daca ai facut parte dintr-o industrie de indobitocire a maselor sau nu. Sa fim seriosi, daca inveti 12 ani ce a mancat Ion in ziua cu tare, cu ce naiba te ajuta? Cu ce naiba te ajuta sa inveti chimie daca devii informatician? La ce-ti trebuie informatica daca tu devii doctor? Daca de la un copil se asteapta sa faca fata la toate materiile, de ce un profesor de romana daca-l intrebi de chimie nu stie? De ce nu poate un profesor sa predea toate materiile? Pentru ca e imposibil ca un om sa fie as in orice. https://www.youtube.com/results?search_query=jokerul+virtual+scoala
https://www.digi24.ro/......eag-486949

| DorelExpertu a răspuns:

Sistemul de invatamant e ca si clasa politica, mai da-o dq.

| Horus35 a răspuns:

Sunt foarte multe probleme de toate tipurile, în special de organizare. Nu o să stau să le menționez pe toate, dar o să ridic una dintre ele: La orele de limba română elevii trebuie să formuleze opinii legate de opere literare în condițiile in care mulți dintre ei sunt semianalfabeți, nu sunt în stare să vorbească și să scrie corect. Nu știu să se exprime astfel încât să se facă înțeleși. Multe persoane care ajung să pună întrebări pe TPU, atât elevi cât și adulți trecuți prin școală, nu sunt în stare să ne facă pe noi, cei care citim, să înțelegem ceea ce vor de fapt. Școala nu ne învață un minim necesar de care am avea nevoie în viața de zi cu zi, dar ne învață să "tocim" comentarii pe care elevii nici măcar nu le înțeleg.