| Meandmysadlife a întrebat:

Acum o luna de zile catelusul nostru de 1 an si jumatate ne.a parasit.Inimoara lui nu a vrut sa mai bata.Desi a trecut 1 luna de cand ne.am luat adio ma simt din ce in ce mai rau si doare din ce in ce mai tare lipsa lui.Multi spun ca exagerez ca am intrat intr o depresie din care nu mai pot iesi, ca de ce nu imi cumpar altul la fel si sa ii pun acelasi nume eventual un frate de al lui. Daca cineva a fost sau este in situatia mea va rog mult sa ma ajutati cu un sfat.In aceste momente nu pot lua o decizie daca este bine sa iau alt catelus aceeasi rasa insa pe de alta parte ma gandesc oare imi va alina macar putin durerea care ma distruge mai rau pe zi ce trece?

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Eu sunt o persoana trecuta de prima tinerete si iti pot spune ca iubesc animalele foarte mult, totusi desi am avut multi cani la viata mea, din toti am iubit mult si pe viata doar 2, nici un alt caine nu va inlocui pierderea suferita, indiferent daca va arata la fel sau va fi chiar mai frumos, iubirea fața de animal nu vine din frumusete ci din modul cum interactionati voi doi, asa cum tu inca plangi dupa el si eu am plans ani de zile dupa cele doua animale minunate care mi-au bucurat una copilaria si celalat tineretea.Nu prea am ce sfat sa iti dau, nici eu nu am trecut peste disparitia lor si desi au trecut 10 ani de la disparitia celui de-al doilea tot il mai visez uneori si ma gandesc la momentele placute petrecute impreuna.Din pacate asta e soarta, cine se naste, vine un moment sa si moara, si indiferent cand e acel moment tot doare pe cei apropiati.Capul sus si mergi inainte pentru ca viata iti va oferii si bucurii pe langa tristete, succes in viata

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Oh Doamne, inteleg sa iti para rau, insa daca dupa moartea unui catel de 1 an si jumatate ai intrat in depresie, atunci ce o sa faci cand, inevitabil, o sa-ti moara vreo ruda apropiata? Pe aceea nu o vei putea inlocui, nu te vei putea gandi sa-ti cumperi alta. Solutia este sa incerci sa te detasezi, sa iti gasesti alte activitati, sa mergi la psiholog daca aceasta stare persista si, daca te hotarasti, sa-ti cumperi alt caine.

| Drimmero a răspuns:

Fiecare animal are personalitatea lui, nicio fiinta pe lumea asta nu are o ''copie'', toti suntem unici. Stiu cum este sa-ti pierzi un animal la care ai tinut cu adevarat, mi-a fugit si mie un perus de acasa acum ceva timp, impreuna cu alti 2 pui, stand toti 3 in colivie si ea cazand, au luat-o la fuga, am fost suparat in acele momente, nu mai pusesem atata suflet pentru animale, dar pur si simplu... acei papagali erau divini! Sfatul meu este ca, viata merge inainte indiferent de orice situatie, stiu ca-ti este greu, dar eu asa m-am consolat. Cumpara-ti alt catel, chiar daca eu nu mi-am cumparat alti papagali, poate asa iti alini sufletul/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ti altul, o sa iti ocupe timpul si te vei simtii mai bine.

| Meandmysadlife explică:

Stiu ca si animalele ca si oamenii sunt unice insa nu doresc nici o clipa sa il inlocuiesc sau sa caut o copie a lui.Tot ceea ce imi doresc este sa mai alin din durerea insuportabila care nu mai trece.Probabil nu intram in depresie daca el nu mai era de batranete sau de o boala care nu se mai putea vindeca.Pur si simplu s-a stins tanar si subit.Din cauza aceasta nu imi pot reveni.Incerc sa ma conving singura ca asa a vrut Dumnezeu si trebuie sa acceptam voia lui.